Joanna Kluzik-Rostkowska – nowa minister edukacji

Ministrem Edukacji Narodowej w rządzie premiera Donalda Tuska, po rekonstrukcji w listopadzie 2013 r., została pani Joanna Kluzik-Rostkowska.

Nowa minister ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jako studentka była działaczką opozycyjną, działała m.in. w zdelegalizowanym Niezależnym Zrzeszeniu Studentów; w l. 80. współpracowała z czasopismami drugiego obiegu. Od 1989 r. dziennikarka prasy warszawskiej. W trakcie swojej kariery dziennikarskiej zajmowała się głównie sprawami społecznymi oraz m.in. dziennikarstwem śledczym, była również korespondentką zagraniczną (w tym w Bośni i Czeczenii). Za prezydentury Lecha Kaczyńskiego w Warszawie została pełnomocnikiem prezydenta stolicy ds. kobiet i rodziny. Od  2007 r. jest posłanką do Sejmu RP (początkowo z listy PiS, od 2011 z listy PO).  W roku 2007 r. była ministrem pracy i polityki społecznej. Obecnie działa w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny oraz komisji spraw zagranicznych.

Nowa pani minister zapowiedziała, że będzie kontynuować przygotowanie szkół do przyjęcia 6-latków. Chce też umożliwić dostęp do tańszych podręczników i sprawić, by młode pokolenie było lepiej przygotowane do wejścia na rynek pracy.

Społeczne Towarzystwo Oświatowe, mając nadzieję na dobrą współpracę, życzy Pani Minister sukcesów w kierowaniu resortem edukacji i rozwiązywaniu jego trudnych problemów.