12 lekcji o Konstytucji i prawach obywatelskich

Za pośrednictwem sklepu internetowego Wolters Kluwer można jeszcze kupić kalendarz ścienny na 2019 rok pt. „12 lekcji o Konstytucji. Prawa podstawowe i polityczne”. Wydawnictwo jest ilustrowane infografikami o Konstytucji, zawiera też objaśnienie 12 wybranych gwarancji konstytucyjnych.

Kalendarz składa się z 12 infografik, z których każda powstała w zespole złożonym z grafików, prawników lub studentów grafiki albo prawa z Poznania, Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Jak opowiadają uczestnicy projektu, pomysły i konkretne rozwiązania merytoryczne i graficzne powstawały w trakcie warsztatów organizowanych w poznańskim Uniwersytecie Artystycznym oraz w toku „niezliczonych godzin dyskusji”. Pracę tych zespołów koordynowały prof. Lucyna Talejko-Kwiatkowska i dr Agata Kulczyk z UAP oraz prof. Paweł Wiliński z UAM.

Uzupełnieniem formy graficznej są, zawarte na odwrocie każdej infografiki syntetyczne opisy, oddające istotę przedstawionych praw.
- Dla nas wszystkich było to wyzwanie. Graficy, którzy wcześniej pracowali nad projektami dla przemysłu, czy projektowali oprawy szlaków turystycznych, zastanawiali się, czy mogliby zrobić coś interesującego o prawie. Zaczynaliśmy od tego, czy my potrafimy ze sobą o tym rozmawiać, a potem zaczęliśmy się zastanawiać, czy to nie jest interesująca forma komunikacji, obok pisania w języku prawniczym, który dla dużej części społeczeństwa nie jest zrozumiały. No i wtedy my prawnicy zorientowaliśmy się, jak fantastyczny to jest instrument, żeby pokazać obrazem i syntetyczną treścią to, co w języku prawnym czasem trudno jest opisać nawet na wielu stronach – opowiada prof. Wiliński.