Profesor Wnuczek

„Profesor Wnuczek”  to akcja społeczna organizowana od 2014 roku przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe i firmę Luxoft Poland – sponsora wydarzenia. 

 W dotychczasowych edycjach uczestniczyło prawie 500 seniorów i ponad 400 uczniów z kilkunastu miast z całej Polski. Celem projektu jest zmniejszenie poziomu wykluczenia cyfrowego wśród seniorów i zacieśnianie więzi między pokoleniami. W ramach 3 dotychczasowych edycji uczniowie gimnazjów i podstawówek STO prowadzili (pod okiem nauczyciela informatyki) bezpłatne zajęcia komputerowe dla osób w wieku 60+.

„Profesor Wnuczek” to propozycja dla starszych osób, które jeszcze nie potrafią posługiwać się komputerem i korzystać z Internetu lub mają znikomą wiedzę w tym zakresie. W ramach zajęć seniorzy poznają nowe technologie od podstaw – dowiadują się, jak bezpiecznie korzystać z komputera, obsługiwać pocztę elektroniczną, pisać teksty czy przeglądać zdjęcia, a nawet założyć konto na Facebooku. Poznają też oczywiście możliwości, jakie daje Internet. 

W pierwszej edycji projektu uczestniczyło dziewięć szkół STO z czterech lokalizacji: Białegostoku, Gdańska, Krakowa i Warszawy.  W 2015 r. do powyższych miast dołączyły Poznań, Częstochowa, Jelenia Góra, Augustów, Bytom, Człuchów, Słupsk, Darłowo, Radom i Ciechanów. W sumie w drugiej edycji spotkania odbyły się w 18 szkołach, w 14 miastach. W trzeciej edycji „Profesora Wnuczka” w 2016 roku wzięło udział 17 szkół: po raz pierwszy z Tychów, Szczecinka, Mikołajek i Olecka, a także z Warszawy, Krakowa, Poznania, Białegostoku, Bytomia, Jeleniej Góry, Radomia, Człuchowa i Ciechanowa.

Pomysł na projekt narodził się w Krakowie w 2014 roku. Autorem programu zajęć i materiałów dydaktycznych wykorzystywanych w ramach akcji "Profesor Wnuczek" jest Marek Czerwiński, informatyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. J. Słowackiego STO w Krakowie.

Projekt „Profesor Wnuczek” zwyciężył w studenckim konkursie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na najlepszą Dobrą Praktykę CSR w 2016 roku.

W roku szkolnym 2017/2018 czeka nas kolejna, już czwarta edycja "Profesora Wnuczka". Szczegóły podamy wkrótce, tymczasem zachęcamy do obejrzenia filmów podsumowujących poprzednie edycje:

Bieżące informacje

15.12.2016

Film z wizyty uczestników akcji Profesor Wnuczek w siedzibie Luxoft Poland

18 listopada br. miało miejsce niecodzienne spotkanie i zajęcia w krakowskim oddziale Luxoft Poland – współorganizatora i sponsora akcji społecznej Profesor Wnuczek. Osoby biorące udział w porjekcie – seniorzy, uczniowie z dwóch szkół STO z Krakowa (Zespołu Szkół Społecznych nr 3 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. J. Słowackiego) mieli okazję zapoznać się z działalności firmy i uzyskać wiele ciekawych informacji, dotyczących ich codziennej pracy
Czytaj dalej

19.10.2016

Nasi uczniowie nauczą seniorów nowych technologii

Rozpoczynają się bezpłatne zajęcia komputerowe dla seniorów, prowadzone przez uczniów i nauczycieli ze szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO). Spotkania odbywają się w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji „Profesor Wnuczek" – wspólnego przedsięwzięcia STO i Luxoft Poland.
Czytaj dalej

14.09.2015

Profesor Wnuczek znowu uczy seniorów!

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia komputerowe dla seniorów. Zajęcia wyjątkowe, bo  prowadzone wspólnie przez uczniów i nauczycieli ze szkół STO. Dzięki spotkaniom seniorzy z 13 miast poznają nie tylko podstawy wykorzystania nowych technologii – dowiedzą się m.in., jak założyć konto w mediach społecznościowych. To druga edycja akcji „Profesor Wnuczek”, wspólnego przedsięwzięcia Społecznego Towarzystwa Oświatowego i Luxoft Poland, sponsora i współorganizatora wydarzenia.
Czytaj dalej

19.08.2014

Film z akcji „Profesor Wnuczek”

W maju i czerwcu br. odbyła się akcja „Profesor Wnuczek”, w ramach której uczniowie i nauczyciele ze szkół STO wprowadzali seniorów w świat komputerów. Zapraszamy do oglądania filmu, w którym o akcji opowiadają jej główni bohaterowie.
Czytaj dalej

17.06.2014

TVN o akcji „Profesor Wnuczek”

Zakończyła się akcja „Profesor Wnuczek”, prowadzona przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe i Luxoft Poland - sponsora wydarzenia. Małych nauczycieli i uczestników zajęć w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. J. Słowackiego STO w Krakowie odwiedziła z kamerą ekipa TVN. Zachęcamy do obejrzenia materiału na stronie stacji.
Czytaj dalej