STO-wscy Odyseusze podbiją Stary i Nowy Kontynent

Ostatni weekend upłynął pod znakiem krajowych finałów Odysei Umysłu. W dniach 24-25 marca w Gdyni, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz hali Gdynia Arena, odbył się jej 27. Finał. W wydarzeniu wzięło udział blisko 1,5 tys. uczniów i studentów, zgrupowanych w 226 kilkuosobowych drużynach. Finalistów wyłoniono podczas sześciu konkursów regionalnych. 

Uczniowie szkół STO odnieśli w tegorocznej edycji Odysei Umysłu spektakularne sukcesy. Drużyny Społecznej Szkoły Podstawowej nr 7 STO w Krakowie, Zespołu Szkół Społecznych STO w Łodzi i Zespołu Szkół STO w Białymstoku awansowały do światowych finałów, które odbędą się w maju br. na Iowa State University w Stanach Zjednoczonych. Z kolei drużyny Zespołu Szkół STO w Słupsku i Społecznej Szkoły Podstawowej STO w nr 1 w Szczecinie będą reprezentować Polskę podczas finałów europejskich w Niemczech.  

Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Celem Odysei jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Podczas programu dzieci i młodzież muszą wykazać się kreatywnym i krytycznym myśleniem, który wykorzystują w procesie twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.

Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Zachęcamy ich, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Stawiamy przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. Jesteśmy przekonani, że w dzisiejszych czasach warto kształcić inicjatorów, nie imitatorów; ryzykantów, nie replikantów; pomysłodawców, nie podwykonawców – czytamy na stronie programu.

Finał Ogólnopolski Odysei Umysłu to niewątpliwie najbardziej niezwykłe i twórcze wydarzenie na edukacyjnej mapie Polski. Młodzi uczestnicy potrafią zrobić coś z niczego, są pełni inicjatywy i świeżych pomysłów. Tworzą innowacyjne urządzenia, skomplikowane struktury, rozbudowane fabuły przedstawień, dając wyraz swoim talentom i świetnie się przy tym bawiąc. Przy okazji, rozwijając wiedzę i kompetencje, budują cenny kapitał na przyszłe życie – mówi Wojtek Radziwiłowicz, menadżer programu.

W tym roku, wśród pokazów rozwiązań konkursowych zadań znalazły się m.in. wymyślone pojazdy o skomplikowanych napędach, ultralekkie struktury zdolne udźwignąć kilkusetkilogramowe obciążenia czy autorskie przedstawienia teatralne.

STO-wscy repreznanci śpiewająco poradzili sobie z następującymi problemami:

Problem 2: O co chodzi z emoji

 „O co chodzi z emoji” – drużyna musiała pokazać wymyśloną przez siebie historię o pewnym obrazku emoji – onegdaj słynnym, a obecnie zapomnianym. Podczas spektaklu zespół musiał wykorzystać na scenie samodzielnie zaprojektowane i skonstruowane, trójwymiarowe wyobrażenia trzech różnych piktogramów emoji, z których każdy wykona odmienną funkcję, wspomagającą prezentację opowieści.

Laureat I stopnia: Zespół Szkół Społecznych nr 7 STO w Krakowie (awans na światowe finały)

Problem 3: Bajdokument – prawie prawda

„Bajdokument – prawie prawda” – zespół musiał stworzyć i odegrać humorystyczny spektakl, w którym wydarzenia znane ze stron klasycznej powieści, wybranej z określonej listy, zaprezentowany zostaną w formie dowcipnej parodii programu dokumentalnego.

Laureat I stopnia: Zespół Szkół Społecznych STO w Łodzi (awans na światowe finały)
Laureat II stopnia: Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 STO w Szczecinie (awans na finały europejskie)
Laureat II stopnia: Zespół Szkół STO w Słupsku (awans na finały europejskie)

Problem 5: Nieziemska miejscówka

„Nieziemska miejscówka” – zespół miał za zadanie stworzyć i odegrać zabawny spektakl opowiadający o pozaziemskiej miejscówce, którą odwiedzą trzej oryginalni przybysze z różnych planet.

Laureat I stopnia: Zespół Szkół STO w Białymstoku (awans na światowe finały)
Laureat II stopnia: Zespół Szkół Społecznych STO w Łodzi (awans na finały europejskie)

Gratulujemy wszystkim drużynom i trzymamy kciuki