Szczecinek: Animacja integruje

Społeczna Szkoła Podstawowa STO
ul. Słowiańska 2
78-400 Szczecinek

Odbywający się w Koszalinie, w dniach od 2 do 6 września br., 11. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, to ważna w Europie impreza skupiająca uwagę twórców i odbiorców na podejmowaniu rozmaitych działań integrujących środowiska osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.

Zespół „Akcja Animacja”, działający w Zespole Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego (w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum) w Szczecinku, już kilka razy podejmował działania integrujące różne środowiska. W ramach takich działań, w poprzednich latach, zorganizowaliśmy warsztaty filmowe z grupą przedszkolaków, następnie do twórczej współpracy zaprosiliśmy dzieci ze świetlic środowiskowych. Integrację rozumiemy przede wszystkim jako wspólne działanie prowadzone w formule „Dzieci dzieciom”.

Pod koniec ubiegłego roku szkolnego, w ramach szczecineckiej edycji „Echo Ogólnopolskiego Dziecięcego Filmu Animowanego” zostały również przeprowadzone warsztaty filmu animowanego. Tym razem zaprosiliśmy do współpracy wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego imieniem Jana Brzechwy w Szczecinku. Twórczość Brzechwy zdecydowała o wyborze utworów do animacji, którymi stały się „Kaczka Dziwaczka” i „Na straganie”. Już w czasie wakacji Adam Adamczyk (uczeń Społecznej Szkoły Podstawowej STO) zmontował film w wersji ostatecznej i mogliśmy wysłać naszą animację na Amatorski Konkurs Filmowy, organizowany w ramach 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego. ”Kaczka Dziwaczka” interpretowana bywa jako metafora losów niepokornej, odmiennej i nie mieszczącej się w przyjętych stereotypach jednostki , narażonej na szykany, plotki nietolerancyjnego otoczenia i niestety, skazanej na raczej smutny, ale niepozbawiony „czarnego humoru” koniec. Nasz film został zakwalifikowany przez komisję selekcyjną do pokazu konkursowego, który będzie miał miejsce 4 września br. w Koszalinie. W Szczecinku, podobnie jak w kilkunastu innych miastach, „dużemu” Festiwalowi towarzyszyć będzie tzw. „Mały Festiwal” i być może na tym Festiwalu również zostanie pokazany nasz film.

W procesie tworzenia animacji integrowaliśmy się z wychowankami SOSW w Szczecinku i jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że nasi młodzi twórcy pojadą razem do Koszalina na premierę swojego filmu i spotkają się kolejny raz, tym razem jako widzowie oglądający cały blok konkursowych filmów amatorskich.

Opiekun zespołu „Akcja Animacja”
Jolanta Sierpińska