Akcja Animacja w Grecji

Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO
ul. Słowiańska 2
78-400 Szczecinek

Jedenaście dni w Grecji w Atenach i w Pyrgos na Peloponezie – to niezwykłe i niespodziewane przeżycie oraz nagroda za mrówczą pracę i pasję. Dwa, wysłane przez szczecinecką grupę Akcja Animacja, filmy „Szczecineckie czarownice” i „Między dniem a nocą” zostały zakwalifikowane na Festiwal Camera, gdzie wpłynęło ponad 1400 filmów z całego świata. Komisja selekcyjna zakwalifikowała do pokazów festiwalowych 130 filmów z Grecji, 85 filmów z Europy i 21 filmów z poza Europy.

Z tego powodu grupa otrzymała zaproszenie do udziału w 16 th Camera Zizanio (festiwal dla młodych amatorów tworzących filmy) organizowanym równolegle z festiwalem dla profesjonalistów 19 th Olimpia International Film Festival for Children&Young People.

Festiwal filmowy w Grecji to bez wątpienia najbardziej prestiżowe i światowe wydarzenie filmowe w którym uczestniczyliśmy do tej pory (o naszych filmach na str.101).

Zespół „Akcja Animacja” reprezentowali: Filip Aleksandrowicz, Antoni Małecki Maciej Lemke. Są to uczniowie działający w Zespole od samego początku (czyli od czterech lat), najbardziej zaangażowani w proces tworzenia zakwalifikowanych filmów. W naszej Greckiej wyprawie wzięła również udział Pani Małgorzata Kuszmar, nauczycielka ze „Społecznej” i równocześnie wiceprzewodnicząca Rady Miasta. Z uwagi na to, że z naszego kraju byliśmy jedynymi gośćmi, reprezentowaliśmy tam nie tylko Szczecinek, ale też Polskę.

W trakcie festiwalu można było uczestniczyć w warsztatach filmowych. Powstało 85 międzynarodowych grup warsztatowych. Zadaniem warsztatowych filmów było ukazanie przeróżnych problemów dotyczących życia młodych ludzi, kryzysu nie tylko ekonomicznego ale też kulturowego, problemów współczesnej Grecji, problem skomplikowanej i bolesnej sprawy dotyczącej uchodźców, problemów bezdomnych zwierząt, braku empatii, uzależnień, zamykania się w świecie wirtualnym, braku umiejętności nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem mimo znajomości języka itd.

Nasi uczniowie pracowali w kilkuosobowym zespole grecko-holendersko-polskim i stworzyli krótki film pokazany na zakończenie Festiwalu:

Poza udziałem w znakomicie zorganizowanym Festiwalu (ponad 300 gości z całego świata) mieliśmy także okazję zwiedzić „wizytówkę” Grecji, czyli Akropol ateński – Partenon, Erechtejon, Propyleje, Teatr Dionizosa, odeon, przepiękne, nowoczesne (z 2009 r.) Akropolis Museum w Atenach. Natomiast na Peloponezie zobaczyliśmy kultowe miejsce w którym narodziła się idea olimpiad czyli Olimpię i znakomite Muzeum Archeologiczne w Olimpii. Zwiedziliśmy jeszcze miasto Patras i znajdujący się tam odeon rzymski.

Jolanta Sierpińska,
opiekun artystyczny Zespołu „Akcja Animacja”, Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku