Szczecinek: Wyjazd na 26. Chorwacki Festiwal Filmów Jednominutowych

Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO
ul. Słowiańska 2
78-400 Szczecinek

W dniach 24-27 maja, jako reprezentant Zespołu „Akcja Animacja”, wraz z opiekunem udaliśmy się do Chorwacji na 26. Chorwacki Festiwal Filmów Jednominutowych. Wyjazd był bardzo udany i umożliwił nam wymianę doświadczeń z innym filmowcami i animatorami. Podczas naszego pobytu zwiedziliśmy wiele malowniczych miejsc w Zagrzebiu i w Požedze, w którym odbywał się festiwal.

Podczas naszego pobytu dowiedzieliśmy się wiele o początkach Požegi, jak i zapoznaliśmy się z najnowszą historią miasta. Zwiedziliśmy ruiny fortecy z czasów wojen krzyżowych, katedrę, a także ratusz, gdzie z naszą międzynarodową ekipą festiwalową spotkał się burmistrz miasta.

Główna część festiwalu rozpoczęła się 25 maja w teatrze miejskim w Požedze. Festiwal został otwarty przez burmistrza, a następnie organizatorzy przestawili program festiwalowy. Wartym uwagi jest fakt, iż na festiwal nadesłano 500 filmów ze wszystkich kontynentów, 60 zostało wybranych do programu festiwalowego. Nasz film „Polichromatyczne wariacje picassowskie” w wersji  jednominutowej znalazł się w tym zaszczytnym gronie i został wyświetlony wraz z innymi produkcjami. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem zarówno jakości filmów wybranych przez Jury, w którego skład wchodził m.in. Allan Starski zdobywca „Oscara” za scenografię w filmie „Lista Schindlera”, jak również ich wartości merytorycznych traktujących o problemach cywilizacyjnych, zarówno w Europie jak i w innych częściach świata. Większość  filmów była bardzo inspirująca i na pewno wykorzystamy je w naszych przyszłych produkcjach.

W imieniu uczestników wyjazdu, swoim i mojego taty, chciałbym podziękować Pani Jolancie Sierpińskiej za propozycję wyjazdu.