Szczecinek: XIX Festiwal Kultury Krajów Anglojęzycznych

Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO
ul. Słowiańska 2
78-400 Szczecinek

W dniu 16 marca w pomieszczeniach Zespołu Szkół Społecznych STO przy ul. Słowiańskiej 2 oraz sali kina Wolność odbywały się imprezy przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej, którymi były:

– quiz wiedzy o Irlandii,
– degustacja potraw,
– warsztaty tańca irlandzkiego prowadzone przez instruktorkę ze Szczecina.

W zabawie wzięły udział wszystkie klasy Społecznej Szkoły Podstawowej.

*

17 marca w sali kina Wolność odbyły się dwie imprezy. Najpierw, o godzinie 10.30 rozpoczął się Przegląd Małych Form Teatralnych w Języku Angielskim adresowany do uczniów z gimnazjum, w trakcie którego uczniowie zaprezentowali pięć spektakli teatralnych. Tematem przedstawień były opowieści i legendy celtyckie niejednokrotnie potraktowane w sposób dość swobodny.

Jury w składzie: Pan Wiesław Suchowiejko, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych, Pan Kenneth Williams i Pani Agnieszka Romanowska, nauczycielka ZSS STO, wybrało trzy najlepsze przedstawienia oraz najlepszą aktorkę i najlepszego aktora tegorocznego przeglądu, których nagrodzono. Po ogłoszeniu wyników uczniowie i nauczyciele szczecineckich gimnazjów mieli okazję wysłuchać wielu szkockich i irlandzkich melodii w wykonaniu zespołu dudziarzy pod nazwą Częstochowa Pipes and Drums. Członkowie zespołu opowiadali również o dudach i ich pochodzeniu, strojach szkockich, kilcie itp.

Po południu również w kinie Wolność, odbył się koncert, który zgromadził dużą publiczność składającą się z mieszkańców Szczecinka i okolicznych miejscowości.

W czasie imprezy uczniowie Zespołu Szkół Społecznych (ci najmłodsi i ci najstarsi) zaprezentowali szereg piosenek starszych i nowszych pochodzących z Wysp Brytyjskich. Widownia mogła posłuchać tradycyjnych celtyckich utworów, jak również współczesnych anglojęzycznych piosenek w nowych, ciekawych wykonaniach. Na scenie wystąpili też uczniowie Społecznego Gimnazjum STO, którzy wygrali poranny przegląd teatralny. Całość zwieńczył występ dudziarzy z Częstochowy.

*

18 marca w sali kina Wolność odbył się Przegląd Piosenki w Języku Angielskim zorganizowany przez Zespół Szkół Społecznych w ramach XIX Festiwalu Kultury Krajów Anglojęzycznych.

Impreza rozpoczęła się o godz. 10.00 i trwała ok. trzy godziny, w trakcie których można było usłyszeć 15 piosenek wykonanych przez uczniów szczecineckich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych, którzy zaprezentowali się w czterech kategoriach: soliści ze szkół ponadgimnazjalnych (m.in. z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety, z Zespołu Szkół Technicznych, ze Społecznego Liceum STO), soliści ze szkół gimnazjalnych, zespoły ze szkół ponadgimnazjalnych i zespoły ze szkół gimnazjalnych.

Prezentowane utwory oceniało jury w składzie: Krzysztof Leśniewski, Tadeusz Piesiak i Kenneth Williams. Gwiazdą imprezy była szczecinecka grupa Materia, która wykonała kilka swych utworów w czasie obrad jury.

Nagrody w przeglądzie otrzymali:

  • w kategorii zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych:

1. miejsce – Z. Chaberek i B. Dubiniec ze Społecznego Liceum STO w Szczecinku

  • w kategorii zespołów ze szkół gimnazjalnych:

1. miejsce – zespół Tonacja z Gimnazjum nr 1 ze Szczecinka

  • w kategorii solistów ze szkół ponadgimnazjalnych:

1. miejsce – Marta Kot z I LO im. Ks. Elżbiety w Szczecinku
2. miejsce – Kamil Kowalski z I LO im. Ks. Elżbiety w Szczecinku
3. miejsce –- Jagoda Piekarz z Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku

  • w kategorii soliści ze szkół gimnazjalnych:

1. miejsce – Natalia Szczęśniak z Gimnazjum nr 1 w Szczecinku
2. miejsce – Gabriela Zientarska ze Społecznego Gimnazjum STO w Szczecinku
3. miejsce – Karolina Górzyńska z Gimnazjum nr 2 w Szczecinku
3. miejsce ex aequo – Beata Kuhnke z Publicznego Gimnazjum w Silnowie

Wszyscy zwycięscy otrzymali nagrody i dyplomy, a uczestnicy – pamiątkowe dyplomy.

Przegląd zgromadził wielu widzów ze szczecineckich szkół, która gromkimi brawami nagradzała występy swych koleżanek i kolegów. Relacje z imprezy pojawiły się w większości szczecineckich mediów oraz na portalach społecznościowych.

Galeria zdjęć.