Teresin: Jesteśmy „Przedszkolem w Ruchu”

Społeczne Przedszkole Integracyjne STO
al. XX-lecia 7
96-515 Teresin

Z wielką radością informujemy, że nasza placówka otrzymała tytuł „Przedszkole w Ruchu” w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może”. Aby pojawić się na mapie „Przedszkola w Ruchu”, musieliśmy podjąć działania na rzecz większej aktywności fizycznej i zrealizować wymagane przez MEN wytyczne.

W naszym przedszkolu propagowanie idei aktywnych zajęć oraz poszukiwanie nowych rozwiązań podnoszących sprawność fizyczną dzieci realizowane od wielu lat. Ruch wpływa korzystnie na zdrowie, dlatego ćwiczenia gimnastyczne są stałym elementem pracy z najmłodszymi dziećmi. Ćwiczenia gimnastyczne przybierają różne formy: są to więc zabawy w parach, zespołach i grupach. Zajęcia są bardziej atrakcyjne dzięki wykorzystaniu różnorodnych przyborów: piłek, szarf, obręczy, woreczków, „jeżyków”, maty czy drążków.

Z kolei zajęcia taneczne to jedna z form zajęć ruchowych, które przedszkolaki lubią najbardziej. Uczą się różnorodnych układów tanecznych, kroków, mając możliwość swobodnej ekspresji ruchowej do muzyki.

W naszym przedszkolu cyklicznie organizujemy Olimpiadę Sportową dla dzieci. Ma ona na celu popularyzację ruchu sportowego, rozwijanie sprawności ruchowej, propagowanie czynnego wypoczynku wśród dzieci oraz współdziałanie w grupie podczas gier i zabaw, wyzwalanie ducha rywalizacji.

W naszej placówce została zorganizowana impreza integracyjna „Mamo, Tato poćwicz i potańcz ze mną”. Celem przedsięwzięcia było zachęcenie rodziców i dzieci do podejmowania aktywności ruchowej. Dla wszystkich była to okazja do wspólnej zabawy i aktywnego spędzenia czasu w najbliższym gronie. Rodzice mieli okazję wczuć się w rolę dziecka i doświadczyć tego, co ich pociechy robią podczas pobytu w przedszkolu oraz jak aktywnie spędzają czas. Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili. Tego typu imprezy dają dużo satysfakcji zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Warto kontynuować ten rzadko spotykany rodzaj integracji.

Akcja się zakończyła, a my odnieśliśmy sukces. Jego namacalnym dowodem jest pamiątkowa tablica. Pomimo trudu włożonego w realizację tej inicjatywy nie zamierzamy spocząć na laurach. W planach mamy dalsze propagowanie aktywności fizycznej wśród podopiecznych i organizowanie takich przedszkolnych imprez sportowych, by każde dziecko czerpało z nich radość i zadowolenie.

Joanna Cempel-Stępień
dyr. Społecznego Przedszkola Integracyjnego w Teresinie