„Atomówka” w Świerku

Oddziały polskie
ul. Nowowiejska 5 (dzielnica Śródmieście)
00-643 Warszawa

Dnia 29 stycznia grupa projektowa „Atomówka” z 2 SLO im. Pawła Jasienicy STO wybrała się na wycieczkę do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku koło Otwocka. Zajęcia na miejscu poprowadził profesor Ludwik Dobrzyński, który wytłumaczył najważniejsze fizyczne aspekty działania reaktora jądrowego oraz poruszył inne zagadnienia z zakresu fizyki. Poprowadził również wykład z pokazami pt: „Dualizm korpuskularno-falowy i inne „szaleństwa” mechaniki kwantowej”.


Po serii wykładów udaliśmy się na zwiedzanie reaktora „Maria”. Musieliśmy przebrać się w specjalne fartuchy i ochraniacze, które były obowiązkowym strojem w reaktorze. Na początku obejrzeliśmy model wnętrza reaktora oraz dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na temat funkcjonowania reaktora oraz pozyskiwania izotopów promieniotwórczych, produkowanych w Świerku na potrzeby medycyny. W ramach ciekawostki przewodnik zaprezentował nam topazy, które za pomocą promieniowania są barwione na niebiesko, dzięki czemu można sprzedać je z zyskiem. Na sam koniec zwiedzania każdy z nas miał możliwość zobaczenia z bliska reaktora. Wszyscy podziwialiśmy również niebieskie promieniowanie Czerenkowa.

Ostatnim punktem wycieczki było badanie poziomu promieniotwórczości. Wszyscy mieliśmy możliwość szczegółowego obejrzenia specjalistycznych przyrządów. Wycieczka była ważnym elementem, który pozwolił na zweryfikowanie nabytych wcześniej informacji na temat energetyki jądrowej.