Warszawa: Debata poświęcona uchodźcom

Oddziały polskie
ul. Nowowiejska 5 (dzielnica Śródmieście)
00-643 Warszawa

2 Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO im. Pawła Jasienicy zorganizowało debatę pt. „Czy mamy obowiązek przyjmować uchodźców?” Gościem debaty był senator Marek Borowski, w latach 2001-2004 Marszałek Sejmu, oraz redaktor Grzegorz Lindenberg, członek zarządu stowarzyszenia „Europa Przyszłości”, wydawca portalu „Euroislam”, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”.

Szkoła żyła wydarzeniem przez kilka dni, a w zapowiadanym terminie debaty – we wtorek na początku ósmej lekcji – zgromadziło się całe liceum.

Za czy przeciw?

Debatę rozpoczęła pani Dyrektor, zaznaczając główny problem – czy przyjmowanie uchodźców jest naszym moralnym obowiązkiem i leży w polskim interesie politycznym i ekonomicznym?

Po stronie propozycji opowiadali się Mania Lewandowska i Antoni Rytel, a wspierał ich pan Marek Borowski. Z kolei opozycję reprezentowali Julia Jeleńska, Michał Kołakowski i redaktor Grzegorz Lindenberg.

Dyskusja, wstępnie zaplanowana na ok. 90 minut przeciągnęła się na ponad dwie godziny zegarowe. W pełnej merytorycznych argumentów, kulturalnej debacie wzięło też udział wielu uczniów, nauczycieli i absolwentów szkoły, którzy licznie przybyli do szkoły. Jak się okazało, wielu z byłych uczniów „Dwójki” aktywnie działa w fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz uchodźców.

Jaka była pointa debaty? Przede wszystkim refleksja, że nasze poglądy nie są aż tak różne, jak wynikać by mogło z temperatury publicznej dyskusji.

Relacja z debaty również na stronie szkoły: http://2slo.pl/menu/czy-mamy-obowiazek-przyjmowac-uchodzcow