Warszawa: Fizycy z 2 SLO w CERN-ie

Oddziały polskie
ul. Nowowiejska 5 (dzielnica Śródmieście)
00-643 Warszawa

Pod koniec września grupa fizyków (rocznik '96) 2 SLO im. Pawła Jasienicy STO wybrali się na dni otwarte jednej z najważniejszych instytucji dla współczesnej fizyki, czyli leżącego na pograniczu Szwajcarii i Francji CERN-u.

Działający od lat 50. XX wieku ośrodek CERN słynie przede wszystkim z 27-kilometrowego tunelu Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), w którym rozpędza się naładowane cząstki elementarne do prędkości zbliżonych do prędkości światła, a następnie zderza w jednym z czterech ogromnych detektorów, które badają, jakie nowe cząstki powstają w wyniku kolizji. Jednym z nich jest CMS, który udało się im odwiedzić. Jest jednym z dwóch detektorów, gdzie potwierdzono teorię pola i cząstki Higgsa, za którą przyznano tegoroczną Nagrodę Nobla z z fizyki.

CERN można opisać imponującymi liczbami: roczny budżet instytucji wynosi miliard CHF – to więcej, niż wsparcie unijne na budowę II linii metra. Cząstki w LHC, choć bardzo małe, są rozpędzone do ogromnych prędkości i mają przez to ogromną energię. Magnesy, które skręcają te cząstki, by poruszały się po okręgu, są chłodzone do temperatur około 2,7 K (to zimniej, niż w przestrzeni kosmicznej), a prąd, który przez nie przepływa, ma natężenie 11 tys. amperów. Największy detektor – ATLAS – ma 25 metrów średnicy i 40 m długości, a w CMSie znajduje się największy nadprzewodnik na świecie.

Uczniowie wrócili NAŁADOWANI ENERGIĄ.