Warszawa: Wielkie święto „Ursynowskiej Jedynki” STO

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO
ul. Nowoursynowska 139U (dzielnica Ursynów)
02-776 Warszawa

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 STO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 14 stycznia 2015 roku świętowała 25-lecie swego istnienia.

Na uroczystej gali spotkali się ludzie, którzy 25 lat temu z wielkim zaangażowaniem włączyli się w budowanie wolnej Polski, a niezależna edukacja – czyli szkoła nowoczesna, przyjazna dzieciom i kreatywna – była tego istotnym elementem.

Zebranych powitał Pan Dyrektor Zygmunt Puchalski, który kieruje szkołą niemal od początku jej funkcjonowania. Najpiękniejsze chwile, wydarzenia zabawne, wzruszające, ważne wspominali przybyli goście, m.in. jedna z założycielek szkoły Pani Urszula Moszczyńska oraz zastępca prezydenta Warszawy Pan Włodzimierz Paszyński, który przed laty miał swój udział w powstawaniu „Społecznego Liceum nr 1 na ulicy Bednarskie”. Ciepłych słów uznania nie szczędzili też posłanka na Sejm RP Pani Ligia Krajewska, która współtworzyła szkołę społeczną 25 lat temu w Wesołej, a także burmistrz Ursynowa Pan Rober Kempa oraz Pan Przemysław Ogonowski z Warszawskiego Kuratorium Oświaty.

Społeczna „Jedynka„ to jedna z pierwszych szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Polsce. Wspaniałej historii, sukcesów, niezłomności w pokonywaniu barier, w kształtowaniu młodych umysłów i wychowywaniu nowych pokoleń gratulowali zatem przedstawiciele Zarządu Głównego STO – Pani Prezes Anna Okońska-Walkowicz za pośrednictwem Pani Krystyny Norwy i Pana Andrzeja Faracika.

Obecni byli także dyrektorzy szkół i instytucji, którym w podziękowaniu za wieloletnią współpracę oraz wsparcie i życzliwość Dyrektor Zygmunt Puchalski wręczył rocznicowe statuetki. Niespodzianką była też statuetka, którą przedstawiciele naszej szkolnej społeczności STO nagrodzili właśnie Pana Dyrektora Zygmunta Puchalskiego.

Wzruszającym powrotem do najważniejszych wydarzeń z historii szkoły było symboliczne wbicie jubileuszowych gwoździ w drzewiec sztandaru szkoły: zgoda MEN na utworzenie szkoły społecznej, nadanie imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, utworzenie liceum i gimnazjum – to milowe kroki w budowaniu tego miejsca.

Spotkanie było też okazją do wyróżnienia osób, które współtworzą wyjątkowy kształt szkoły w ostatnich latach. Za niezmienne zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły, za chęć tworzenia ciągle nowego i lepszego, za bezwarunkowe dawanie siebie podopiecznym Srebrnymi Odznakami STO wyróżnieni zostali rodzice: Joanna Długokęcka-Sobczak i Marcin Salski oraz nauczyciele: Karolina Błoch, Agnieszka Obłój i Tomasz Obłój, Bożena Zarzembska, Katarzyna Ziółkowska oraz Zofia Tulczyńska. Odznakami tymi uhonorowani zostali także Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy Pan Włodzimierz Paszyński oraz Pani Marta Żebrowska-Puchalska – dyrektor partnerskiej szkoły publicznej Gimnazjum nr 94 im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. To właśnie 70-osobowy chór uczniów tej szkoły znakomicie rozpoczął naszą uroczystość pieśniami patriotycznymi i żołnierskimi z okresu II wojny światowej i 25lat Wolnej Polski, a dedykowanej pamięci legendarnego Kuriera z Warszawy, „Cichociemnego” Jana Nowaka-Jeziorańskiego w X rocznicę jego śmierci.

Wspomnienia i gratulacje sprawiły, że było uroczyście i wzruszająco, ale też rodzinnie i serdecznie, co sprawiły z kolei występy tych, którzy są przyczyną wszystkiego – uczniów Społecznej „Jedynki”, czyli tegorocznych laureatów szkolnego festiwal piosenki „Złota Nutka”. Goście mogli obejrzeć także okolicznościową wystawę. Dzień później została odprawiona rocznicowa mszę w intencji społeczności szkolnej, a delegacja uczniów złożyła kwiaty na grobie patrona szkoły, którego 10 rocznica śmierci przypada właśnie w styczniu. Świętowanie zakończyło się zaś wielkim piątkowym balem uczniów klas 0-3.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i przez 25 lat, i w trakcie tych wyjątkowych dni!

Link do galerii.