Warszawa: XIII Dzień Ziemi w SSP nr 24 STO

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 24 STO
ul. Powstańców Śląskich 67 A (dzielnica Bemowo)
01-355 Warszawa

W tym roku 20 kwietnia obchodziliśmy XIII Dzień Ziemi pod hasłem: „Odkrywamy tajemnice Czerwonej Księgi czyli europejski zwierzyniec w Parkofrajdzie”. Wydarzenie to kończyło projekt „European Nature – learn, discover, cooperate” w prowadzonego w ramach programu Erasmus+. 

Celem tego Dnia Ziemi było przybliżenie uczestnikom wiedzy na temat zagrożonych gatunków zwierząt w Europie. Zespół Szkół STO na Bemowie zorganizował w ramach obchodów festyn dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz grę terenową dla uczniów klas 0-3. 

Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyło w niej ok. 1000 osób z warszawskich placówek oświatowych (500 osób w grze i ok. 500 w festynie). Uczniowie klas 5 i 6 obsługiwali punkty na grze terenowej, przyjmując całe klasy i opowiadając im o Czerwonej Księdze, gatunkach zagrożonych oraz o działalności człowieka, która czasami szkodzi a czasami pomaga zwierzętom. Gimnazjaliści organizowali różne aktywności związane z tym tematem na festynie. W organizację imprezy włączyły się instytucje zewnętrzne: Greenpeace, Sekcja Zoologiczna Koła Naukowego Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW, pracownicy Straży Miejskiej z sekcji Ecopatrol, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.

Mocno zaangażowali się też rodzice, którzy podarowali różnorodne upominki dla dzieci biorących udział w grze. Wśród sponsorów upominków znalazł się Zarząd Główny Społecznego Towarzystwa Oświatowego oraz Ministerstwo Środowiska, które ufundowało pakiety edukacyjne dla szkół biorących udział w grze terenowej.

Niezmiernie cieszy nas również fakt, że swoją obecnością zaszczycił imprezę Burmistrz Bemowa - pan Michał Grodzki.