Warszawa: KidSpeak w „Dziewiątce”

Szkoła Podstawowa nr 9 STO
ul. Wiolinowa 6 (dzielnica Ursynów)
02-785 Warszawa

Od 18 do 22 września 2017 r. Szkoła Podstawowa nr 9 STO w Warszawie po raz kolejny wzięła udział w projekcie KidSpeak. Tym razem gościli u nas Medea z Gruzji i Mohammad z Jordanii. Oboje są wolontariuszami z organizacji studenckiej AIESEC, którzy odwiedzają kolejne szkoły i przeprowadzają cykl zajęć na temat swoich krajów i kultur. Przy okazji dzieci rozwijają swoją znajomość języka angielskiego.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli dwie lekcje z wolontariuszami: jedną z Medeą, jedną z Mohammadem. Oboje zaprezentowali swoje kraje, tradycje, kuchnie, oboje uczyli nas pisać nasze imiona po gruzińsku i po arabsku. Wtedy okazało się, że nie wszędzie na świecie pisze się ‘naszymi’ literami. Zarówno gruzińskie, jak i arabskie ‘robaczki’ okazały się dość skomplikowane do skopiowania. W przypadku języka arabskiego doszedł jeszcze aspekt pisania od strony prawej do lewej! Poza pisaniem (o czytaniu nie wspomnęJ) trudne okazały się też podstawowe kroki tradycyjnych tańców z obu krajów. Nogi się plątały, ręce myliły, ale było wesoło…

Spotkania z Medeą i Mohammadem pokazały, że dobrze jest znać język angielski i że inne kraje i kultury są również warte uwagi.

Bardzo dziękujemy rodzinom, które gościły wolontariuszy w swoich domach. Byli to Państwo Boguta i Państwo Szczerbetka. Dziękujemy za wspaniałe zajęcie się Medeą i Mohammadem przez cały okres ich pobytu w Warszawie.

Iwona Kwiatkowska