Warszawa: Wyniki VII edycji Walentynkowego Konkursu Literackiego i potkanie z pisarzami: Agnieszką Tyszką i Ludwikiem Janionem

Społeczna Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 100 STO
ul. Wolumen 3 (dzielnica Bielany)
01-912 Warszawa

Za nami VII edycja Walentynkowego Konkursu Literackiego. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Czy młodzież rozumie, czym jest miłość jako wartość? Jak wyraża uczucia i emocje w epoce e-maili, iPod-ów, SMS-ów i facebooka?

Jury w składzie: Agnieszka Tyszka (pisarka książek dla dzieci i młodzieży) oraz Ludwik Janion (pisarz, poeta, krytyk literacki) po dokładnej lekturze tekstów postanowiło przyznać:

I miejsceZofii Kowalczyk za pracę literacką pt.”Miłość”, bogactwo niebanalnych definicji miłości, którego nie powstydziłby się nawet wujek Google oraz za wiersz „Zakochać się”. Autorka poszukuje nowej symboliki, idzie swoją drogą, wymaga od czytelnika skupienia, wrażliwości i wyobraźni. Książkę czytamy od deski do deski, a to dlatego, że okładki kiedyś były z drewna – i miłość też tak będzie trwała: od dębu, świadka pierwszych uniesień, po dębowe deski trumny. Ale przecież jest jeszcze czas pomiędzy. Wieczne zakochanie, na zawsze, trudne, spazmatyczne, wręcz duszące, które wcale nie jest synonimem szczęścia.  

II miejsceAdeli Fryczkowskiej za opowiadanie pt. „Dzielił ich cały wszechświat” – oryginalny pomysł i prawdziwie ludzkie spojrzenie na świat zwierząt.  

III miejsce otrzymuje Zofia Gruba za wiersz „Delikatne serce”Przemyślana kompozycja przypominająca rondo. Wiersz mówi o tęsknocie za miłością, a więc uczuciu równie silnym, jak sama miłość, które, tak jak miłość, może życie wzbogacić, ale też zamienić w koszmar.

Dwa równorzędne Wyróżnienia dla:

Magdy Mazurek za wiersz „Początek miłości”, który ma mocną niebanalną puentę, zawiera cenne refleksje, a jego kompozycja oparta jest na przemyślanym stopniowaniu emocji.

Dagmary Uszyńskiej za wierszEwolucja M.” – wiersz anaforyczny, dobrze skomponowany, z pasującą do formy barokową puentą.

Jurorzy określili poziom prac jako bardzo wysoki. Niestety, nie wpłynęły teksty od młodzieży z warszawskich gimnazjów STO, do których konkurs był kierowany. Wszyscy laureaci konkursu to uczniowie Społecznego Gimnazjum nr 14 STO w Warszawie.

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe: laureaci - pióra i długopisy Parker, wyróżnieni – książki „Baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury” Philipa Pullmana.

Sympatycznym akcentem uroczystości okazała się niespodzianka przygotowana dla naszych młodych twórców przez panią Agnieszkę, która wręczyła nagrodzonym swoją najnowszą powieść „Nawijka na skajpie”– książkę z autografem.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominek który być może zachęci ich do rozwijanie pasji pisania, publikację „To nie jest książka”.

Na koniec wspólnego spotkania usłyszeliśmy interpretację głosową nagrodzonych prac literackich zaprezentowaną przez samych jurorów.


Po części oficjalnej odbył się „Podwieczorek literacki”, na który zaproszeni zostali uczestnicy konkursu oraz uczniowie fakultetu polonistycznego. Można było swobodnie porozmawiać, zadać pytania, poprosić o radę. Jak było? Zamiast relacji - krótka refleksja Marysi – uczennicy klasy I: Piątkowy ,,Podwieczorek literacki” bardzo mi się podobał. Było to moje pierwsze w życiu spotkanie z autorami książek. Ciekawie było słuchać opowieści o tym np. jak wygląda dzień pisarza albo w jakim otoczeniu lubią tworzyć, co lubią czytać. To spotkanie zachęciło mnie do sięgnięcia po książki autorstwa naszych gości. Poza tym, atmosfera ,,Podwieczorku" była bardzo przyjemna i chciałabym, aby podobne spotkanie odbyło się ponownie.

Zachęcamy młodzież do pisania i tworzenia! Z nadzieją, że w przyszłym roku będziemy mogli kontynuować naszą ideę i zorganizujemy VIII edycję Walentynkowego Konkursu Literackiego, do udziału w której już dziś serdecznie zapraszamy!

Serdecznie dziękujemy tym, którzy próbowali literacko zmierzyć się z próbą zdefiniowania miłości. Gratulujemy nagrodzonym!


Organizatorki konkursu: Magdalena Sadowska-Maciejewska, Anna Fligiel-Żuczek,
nauczycielki języka polskiego w Społecznym Gimnazjum nr 14 STO w Warszawie.