Bytom: Gala Świąt Bożego Narodzenia

Społeczna Szkoła Podstawowa STO
ul. Skrajna 14 a
41-907 Bytom

Piosenką „Pada śnieg” rozpoczęliśmy w piątek (13 grudnia) w Bytomskim Centrum Kultury kolejną, czternastą już Galę Świąt Bożego Narodzenia. To przedsięwzięcie artystyczne to nasza szkolna tradycja. To coś, co nas wyróżnia i na kilka tygodni przed Świętami angażuje wszystkich uczniów oraz nauczycieli Zespołu Ogólnokształcących Szkół Społecznych STO w Bytomiu. Ci ostatni, nawet jeśli nie występują na scenie, stoją za kulisami, pilnują porządku, a wcześniej – czuwają nad przygotowaniem strojów oraz układów tanecznych. W dzień Gali każdy może poczuć się artystą – wystąpić na prawdziwej scenie, zaprezentować swój talent aktorski, taneczny, muzyczny czy wokalny.

Tym razem scenariusz naszej uroczystości oparliśmy na klasycznej opowieści o Piotrusiu Panu, w którą wpletliśmy wątek zupełnie nietradycyjny – porwanie  Świętego Mikołaja i Dzwoneczka przez herszta piratów, kapitana Haka. Scenariusz, według pomysłu pani Joanny Klimas, napisała pani Aleksandra Rygiel.

Klasa "O”, czyli nasze przedszkolaki, zaprezentowała się w piosenkce "Ho, ho, ho". Następnie na scenie pojawił się groźny kapitan Hak (Bartosz Cichoń z klasy III g) w towarzystwie piratów (klasa IV), którzy porwali Mikołaja (Michał Kuc) i Dzwoneczka (Małgosia Machnik), po czym odtańczyli taniec zwycięzców. Nie zdołał im przeszkodzić nawet sam Piotruś Pan (Kajtek Zamykal).

Piosenki w wykonaniu szkolnego chórku przeplatały się z historią czytaną przez nauczycielki oraz występami kolejnych klas, przebranych za postacie, które podążyły na ratunek Mikołajowi. Były to: zagubione dzieci z klasy V, papużki z klasy II, krokodyle z klasy I, mieszkańczy dżungli z klasy I g, zwiewne wróżki z III, drużyna Roobin Hooda z III g, Indianie z VI i elfy z II g. Na scenie pojawił się również gość honorowy Gali – pan Piotr Koj, który piosenką "White Christmas" próbował osłodzić Mikołajowi i Dzwoneczkowi smutne chwile spędzone w pirackim więzieniu.

Cała historia zakończyła się uwolnieniem Świętego z rąk kapitana Haka. Pozostało tylko odśpiewać piosenkę "Czekam już rok" (chórek i nauczyciele), złożyć życzenia zdrowych i spokojnych świąt i pięknie się wszystkim ukłonić.

Następna, piętnasta już Gala – za rok!

ZOSS STO w Bytomiu