Bytom: Wielka Uczta w IV klasie - nietypowa lekcja języka polskiego w SSP STO

Społeczna Szkoła Podstawowa STO
ul. Skrajna 14 a
41-907 Bytom

Przez ostatnie kilka tygodni na języku polskim klasa IV omawiała pierwszą na tym etapie edukacyjnym lekturę – Harry’ego Pottera i kamień filozoficzny. Ponieważ książka była już wcześniej znana uczniom i z uwagi na to, że wszyscy na jej obecność w spisie lektur zareagowali entuzjazmem, omawianie nie było przykrym obowiązkiem, a świetną zabawą.

Klasa, drogą losowania, została podzielona na cztery domy. Ich mieszkańcy – Albusowie, Potterowie, Janowie i Aslańczycy – rywalizowali ze sobą, zdobywając punkty dla swojego domu. Musieli np. stworzyć rysunek trolla na podstawie opisu z książki, opisać Wielką Salę i swój wymyślony pokój wspólny, odpowiedzieć na wiele pytań z treści lektury, odmienić poprawnie rzeczowniki przez przypadki, oddzielić elementy realistyczne od fantastycznych, stworzyć kartę postaci, poprawnie nazywając cechy danego bohatera.

Uwieńczeniem zmagań domów była Wielka Uczta, która odbyła się w piątek, 29.11 (wtedy, kiedy w innych szkołach obchodzone były andrzejki). Zanim jednak uczniowie przystąpili do nakrywania stołów i zajadania słodkości, musieli napisać ostatni test, którego wynik miał zadecydować o tym, który dom zdobędzie Puchar Domów.

Po podliczeniu punktów okazało się, że Puchar i szóstki otrzymują Aslańczycy. Drugie miejsce w rywalizacji zajęli Potterowie, trzecie Janowie, czwarte – Albusowie. Trzeba jednak dodać, że wszyscy jednakowo dobrze się bawili i również wiele nauczyli się podczas omawiania tej lektury.

Czwartoklasiści nie tylko posiedli nowe umiejętności polonistyczne, ale zaczęli uczyć się też bardzo ważnej pracy w grupie, w zespole, gdzie czasem trudno dojść do porozumienia, a jednak trzeba próbować  .

 W następną lekturową podróż wyruszymy w styczniu z Lwem, Czarownicą i starą szafą.


SSP STO w Bytomiu