Deutsch-Wagen-Tour

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Pawła Hulki-Laskowskiego STO
ul. Armii Krajowej 3
96-300 Żyrardów

Termin: 25 marca 2014 r.

Organizator: Zespół Szkół Społecznych STO we współpracy z Goethe-Institut w Warszawie
ul. Armii Krajowej 3, 96-300 Żyrardów
tel. 46 855-48-38
e-mail: sekretariat@stoz.home.pl

Zasięg lokalny


Deutsch-Wagen-Tour w Społecznej Szkole Podstawowej nr 2 w Żyrardowie

W 2009 roku w trasę po całej Polsce wyruszyło pięć niezwykłych samochodów oznakowanych logo „Deutsch-Wagen-Tour”, z których każdy wyposażony został w starannie wybrane i opracowane materiały dydaktyczne i promocyjne, mające na celu popularyzowanie języka niemieckiego.

24 marca bieżącego roku jednym z „Deutsch-Wagenów” na zaproszenie nauczycielki języka niemieckiego, pani Anny Bukowskiej, do Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Pawła Hulki-Laskowskiego STO w Żyrardowie, dotarła animatorka projektu, pani Katarzyna Żurawska i przeprowadziła z dziećmi wyjątkowe warsztaty.

Zadaniem projektu „Deutsch-Wagen-Tour” jest motywowanie uczniów i inspirowanie nauczycieli. Lektorzy prezentują szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka i w niekonwencjonalny sposób przekazują informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. Organizatorzy stawiają więc na nowatorskie metody i na naukę poprzez śmiech i zabawę.

Deutsch-Wagen-Tour został nagrodzony certyfikatem „EUROPEAN LANGUAGE LABEL” – europejskim znakiem innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych. Działania Goethe-Institut Polen w ramach projektu Deutsch-Wagen-Tour, zostały uznane za oryginalne i nowatorskie w dziedzinie nauczania języków obcych, posiadające przy tym wymiar europejski.

Pani Anna Bukowska od czasu podjęcia pracy w SSP nr 2 STO w 2001 roku podejmuje działania mające na celu promowanie języka niemieckiego oraz kraju naszych zachodnich sąsiadów.

W ubiegłym roku, również w marcu, uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Niemiecki. Podczas imprezy brali udział między innymi w konkursach i quizach. Przedstawiali przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne oraz przygotowywali i degustowali potrawy kuchni niemieckiej.

Kilka lat wcześniej zostało zorganizowane Boże Narodzenie po niemiecku. W tym roku przymierzamy się do Niemieckiej Wielkanocy. Wszystkie te działania mają na celu zwrócenie uwagi uczniów na istotę posługiwania się językiem obcym, na zrozumienie innych kultur oraz na poszerzenie wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego.

Staramy się również, aby nasi uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej językowej wiedzy i umiejętności poza murami naszej szkoły. Kilka lat z rzędu braliśmy udział w konkursie recytatorskim organizowanym przez jedną ze szkół naszego miasta pt. „Poezja ponad granicami” i zawsze wracaliśmy z wyróżnieniami i nagrodami. W każdym roku uczniowie zgłaszają chęć udziału w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych takich jak: Olimpus, Panda, Albus. Tu również możemy pochwalić się dyplomami laureatów. Kiedy śledzimy losy naszych absolwentów, jest nam niezmiernie miło. Otrzymujemy informacje, że wyniesiona z naszej szkoły wiedza i umiejętności językowe umożliwiły im realizację zamierzonych celów, tj. na przykład ukończenie germanistyki, uzyskanie certyfikatów językowych, otrzymanie zagranicznych stypendiów.

W tym roku szkolnym uczniowie klas IV-VI pracują nad projektem pt. „Wiadomości zza Odry”. Zachęcani i wspierani przez germanistkę, śledzą i wyszukują aktualne wydarzenia z dziedziny polityki, kultury, sportu, życia gwiazd za naszą zachodnią granicą. Efekty swojej pracy na bieżąco prezentują na gazetce ściennej.

Ponadto klasa V oraz młodsi uczniowie z klas II i III przygotowali krótkie niemieckojęzyczne przedstawienia teatralne, których premiera odbyła się 24 marca. Dwa najlepsze przedstawienia wezmą udział w konkursie ogłoszonym przez Wydawnictwo Szkolne PWN – „DaF-Kenner auf der Buhne”.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej naszej szkoły, na której zamieszczamy zdjęcia dokumentujące nasze działania.