Święto STO w szkołach: ZSS STO w Żyrardowie

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Pawła Hulki-Laskowskiego STO
ul. Armii Krajowej 3
96-300 Żyrardów

Z okazji święta Społecznego Towarzystwa Oświatowego uczniowie Zespołu Szkół Społecznych STO w Żyrardowie podjęli kilka działań związanych z osobą patrona szkoły: Pawła Hulki-Laskowskiego.

  • klasy 0-III odwiedziły Gabinet Pawła Hulki-Laskowskiego i uczestniczyły w lekcjach muzealnych prowadzonych przez pracowników Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Dzieci obejrzały także film „Podróże Guliwera” zrealizowany na podstawie książki, której tłumaczem na język polski był patron szkoły.

  • uczniowie klas IV-VI wzięli udział w konkursie wiedzy o Pawle Hulce-Laskowskim.

Jurorami konkursu byli goście specjalni – pani Julia Dudkiewicz, prawnuczka patrona, która od wielu lat mieszka w Londynie, gdzie obecnie odbywa studia doktoranckie z historii sztuki, i pan Piotr Dudkiewicz – wnuk Pawła Hulki-Laskowskiego, socjolog.

  • Przechodni puchar „Znawcy patrona szkoły” ufundowany przez panią dyrektor Teresę Sitarz zdobyła klasa V, którą reprezentowali Julia Adamiak, Przemek Ołdakowski i Maciek Lubaczewski. Zaledwie jeden punkt mniej uzyskała drużyna z klasy IV – Oskar Pucel, Karol Gwiazda i Kacper Treliński. Potomkowie Hulki-Laskowskiego – pan Piotr z córką Julią ufundowali dla tej drużyny nagrodę specjalną. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja klasy VI – Julia Perzanowska, Daria Różańska, Zosia Kurek. Uroczystość przygotował pan Włodzimierz Graczyk – nauczyciel historii, a prowadzili ją Iga Szymczak, Basia Ignaczak i Franek Dębecki z kl. VI.
  • Pani Irena Lipska zaprosiła rodziców uczniów klasy VI na lekcje matematyki z Pawłem Hulką-Laskowskim. Zawzięta rywalizacja dwóch pokoleń w rozwiązywaniu zadań matematyczno-humanistycznych była ciekawą odmianą od codziennych kartkówek.

To zadziwiające połączenie dziedzin świadczy o niezwykłej kreatywności nauczycieli waszej szkoły – powiedziała pani Julia Dudkiewicz. Cieszę się, że mogłam być z wami w dniu święta STO i mojego pradziadka.

Ponadto w lokalnej prasie „Tydzień Żyrardowa” ukaże się wywiad z dyrektorem szkoły, Teresą Sitarz na temat Społecznego Towarzystwa Oświatowego.