Żyrardów: nauka w działaniu

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Pawła Hulki-Laskowskiego STO
ul. Armii Krajowej 3
96-300 Żyrardów

Grupa 19 uczniów z klas: IV, V i VI Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 STO w Żyrardowie uczestniczyła w warsztatach „ Co potrafią nasze oczy, gdy są zdrowe i czego nie potrafią, gdy zachorują?”.

Zajęcia odbyły się w siedzibie firmy Bayer sp. z.o.o. w Warszawie w multimedialnym salonie popularno-naukowym Baylab. Dziewczęta i chłopcy chętnie poznawali fascynujący świat nauk przyrodniczych i ścisłych oraz pogłębiali wiedzę na temat innowacji mających wpływ na codzienne życie.

Pod okiem moderatorów dzieci przeprowadziły szereg eksperymentów i praktycznych ćwiczeń. Mogły skorzystać z nowoczesnego wyposażenia salonu. Poznały części oka na modelu i ich funkcje. Na schematach szukały brakujących części oka. Dowiedziały się o diagnostyce chorób narządu wzroku oraz profilaktyce. Jaskra, zaćma i ADM zostały przedstawione w sposób prosty i ciekawy. Rajem dla uczniów były doświadczenia i ćwiczenia z zakresu złudzeń optycznych oraz powstawania obrazów.

Dzięki współpracy nauczycieli i rodziców możliwe było zorganizowanie wyjazdu na warsztaty. Dzieci otrzymały upominki w postaci publikacji na temat roli pszczół i pakiet z nasionami roślin kwiatowych do wysiania.

Następnym punktem programu było zwiedzanie ZOO w Warszawie. Uczniowie oglądali pingwiny, foki, niedźwiedzie, pandy, słonie, żyrafy i inne zwierzęta. Dobre humory dopisywały, bo takie lekcje w terenie przy pięknej pogodzie i dobrze wyposażonych salonach popularno-naukowych zachęcają do rozwoju i nauki.