Żyrardów: Projekt szkolny w ramach programu „Propagujemy dobre pomysły”

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Pawła Hulki-Laskowskiego STO
ul. Armii Krajowej 3
96-300 Żyrardów

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klas I Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Pawła Hulki-Laskowskiego STO w Żyrardowie realizowali zadanie projektowe „Odznaka dla dzieciaka”. Na zajęcia w okresie październik 2014 – czerwiec 2015 uczęszczali wszyscy pierwszoklasiści. Uczniowie zdobywali odznaki: „Plastusia”, „Bajarza”, „Kolekcjonera”, „Łamigłowy”, „Miłośnika sztuk plastycznych”, „Miłośnika gier planszowych”, „Mistrza orgiami”, „Recytatora”, „Damy” i „Dżentelmena”, „Kuchcika”, „Sobieradzika” oraz „Hodowcy kwiatów”. Rozwijali swoje zainteresowania literaturą, poznawali reguły gier planszowych, doskonalili umiejętności logicznego myślenia i kreatywności. Dzielili się swoimi zainteresowaniami i pasjami. Poprzez pracę w grupie ćwiczyli również umiejętności społeczne. Dzięki projektowi wyraźnie wzrosła motywacja uczniów do działania twórczego, a także pozytywna samoocena. Wszyscy bardzo chętnie i aktywnie zdobywali wybrane odznaki.

Od roku szkolnego 2014/2015 w kl. IV Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Pawła Hulki-Laskowskiego STO oraz w kl. I Społecznego Gimnazjum im. Pawła Hulki-Laskowskiego STO w Żyrardowie wprowadzono Indeksy sukcesu, gdzie wpisuje się ważne dla ucznia nagrody, aktywności, zdobyte certyfikaty czy stopnie karate. Okazuje się, że uczniowie nie zawsze potrafią wymienić swoje sukcesy, czasem o nich zapominają, czasem nie dostrzegają w swoich działaniach niczego nadzwyczajnego. Teraz mogą budować swój rozwój patrząc na to co już osiągnęli i dokładać do tego kolejne sukcesy.

Analogiczną rolę pełni Kronika sukcesów w klasach młodszych – zbiór całorocznych dokonań maluchów stanowiący dokumentację ich pracy i pamiątkę z dokonań na I etapie edukacyjnym.