Nadanie szkołom imienia Władysława Grabskiego

Społeczne Gimnazjum nr 4 im. Władysława Grabskiego STO
ul. Traktorzystów 16
02-495 Warszawa

Nadanie szkołom imienia Władysława Grabskiego

Termin: 18 listopada 2013 r., OK Arsus w Ursusie

Organizator: Społeczne Gimnazjum nr 4 STO i Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 STO im. Władysława Grabskiego
ul. Traktorzystów 16, 02-495 Warszawa
tel./faks 22 478-35-84
tel. 22 886-07-00

Zasięg lokalny


UROCZYSTOŚĆ NADANIA SPOŁECZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ nr 4
i SPOŁECZNEMU GIMNAZJUM nr 4 STO
IMIENIA WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO

18 listopada był niewątpliwie tym dniem, na który czekała cała szkolna społeczność. Przygotowania do tak wielkiej uroczystości trwały długo. Władysław Grabski – wielki Polak, patriota, mąż stanu, reformator i naukowiec jest dla nas wzorem.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Warszawie. Proboszcz przedstawił naszego Patrona jako człowieka prawego, mądrego, miłującego ojczyznę i Boga. Zwrócił uwagę na wrodzone talenty Władysława Grabskiego. P. Grzegorz Bartosiński, który zadbał o oprawę nabożeństwa, odczytał list z życzeniami od Biskupa Józefa Zawitkowskiego. Podniosłą atmosferę tworzyła Orkiestra Wojskowa Sił Powietrznych.

Po zakończonej mszy ulica została zamknięta, p. Waldemar Baczyński i muzycy uformowali szyk i poprowadzili nas uroczystym marszem w stronę szkoły. Za orkiestrą, w starym, zabytkowym samochodzie, pamiętającym okres międzywojenny, jechali uczniowie odgrywający role twórców niepodległości Polski – Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski i Władysław Grabski. Dzieci i młodzież, trzymając tarcze z wizerunkiem Władysława Grabskiego, podążali radośnie w kierunku O. K. Arsus, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Wszystkim towarzyszyło uczucie dumy i świadomość powagi chwili.

Hymn narodowy, którym rozpoczęliśmy święto, wprowadził wszystkich zebranych w podniosły i uroczysty nastrój.

Uroczystość Nadania Imienia wzbogacił swoim wykładem na temat życia i działalności Władysława Grabskiego dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Pan dr Andrzej Zawistowski.

Wysłuchaliśmy koncertu orkiestry wojskowej – był to jeden z piękniejszych momentów tego dnia. Żołnierze – muzycy rozgrzali serca i dorosłych i dzieci. Pieśni wojskowe pozwoliły doskonale wczuć się w klimat tamtej epoki. Wszyscy nucili słowa patriotycznych pieśni i piosenek.

Potem ożyła warszawska ulica – gazeciarze sprzedawali Kurier STO-wski, przechodnie w strojach z epoki przysłuchiwali się politykom rozmawiającym o Polsce, w niemym kinie obejrzano film pt. „Pan Władysław, czyli historia Patrona wierszem pisana”. Nasi uczniowie pod kierownictwem Pani Małgorzaty Frączek – Oleksiuk i Pani Anny Kryńskiej przygotowali wspaniałe przedstawienie. Młodzież odgrywała role wybitnych postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Stanisława Wojciechowskiego i oczywiście Władysława Grabskiego. Całości towarzyszyła muzyka patriotyczna i rozrywkowa z lat 20tych XX wieku. Duże wrażenie zrobiła projekcja filmu niemego, przedstawiająca życie rodzinne i polityczne naszego Patrona. Fotografie stały się ilustracją do tekstu napisanego w formie wiersza, stylizowanego na poemat Adama Mickiewicza autorstwa p. Małgorzaty Frączek Oleksiuk. Całość dopełniła dekoracja – warszawską ulicę stworzyli uczniowie pod kierunkiem p. Małgorzaty Gardziny. O piękną oprawę muzyczną zadbała p. Izabela Duda- nauczyciel muzyki.

Na zakończenie Rodzina naszego Patrona podziękowała całej szkole i organizatorom uroczystości za wzruszające chwile, za uhonorowanie Jej Przodka, prosząc, abyśmy my – nauczyciele, rodzice, wychowawcy wdrażali przesłanie Władysława Grabskiego: kształtowali umysły, wychowywali patriotów, nauczali do życia w wolności i przekazywali naszej młodzieży polskie dziedzictwo kulturowe.

W Cafe Adria, w którą, dzięki staraniom p. Justyny Rdzanek, przemieniła się salka koncertowa w O. K. Arsus, wysłuchano koncertu „Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”.

Następnie, dzięki inwencji i zaangażowaniu rodziców i dzieci z kl. IV, po powrocie do szkoły zastaliśmy w świetlicy jarmark z ciastem, pieczywem, swojskim jadłem i łakociami. Za jadło w sklepikach płacono marką polską, a po zamianie w Szkolnym Banku Polskim, także złotówkami. Inna klasa przygotowała pokaz tańców. Zaprezentowano również modę panującą w tamtych czasach, przygotowano quiz i liczne prezentacje multimedialne. W szkole powtórzono koncert z cafe Adria „Lata dwudzieste, lata trzydzieste...”, podczas którego każdy mógł posłuchać utworów sprzed lat: „Ada! To nie wypada”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Już nie zapomnisz mnie” czy „Już nigdy” wykonanych przez uczniów, a także Panią Justynę Melon – nauczycielkę wf-u. Artyści dostarczyli nam niezapomnianych chwil. Swoimi cudownymi, niezwykle aktorskimi wykonaniami pomogli wczuć się w klimat tamtej epoki. O organizację święta w szkole zadbała p. Jolanta Olszewska.

Osobą, która, jak zawsze, okazała się niezwykle pomocna była p. Grażyna Lubańska.

Chwile te na długo pozostaną w naszej pamięci i sercach.


Uroczyste obchody uświetnili swoją obecnością liczni goście:

 • Pan profesor Maciej Grabski – wnuk Władysława Grabskiego
 • Pani Małgorzata Kidawa – Błońska – prawnuczka Władysława Grabskiego, poseł na sejm Rzeczpospolitej
 • Pan Grzegorz Grabski – prawnuk Władysława Grabskiego
 • Pani Bogusława Wojtczak – doradca Ministra Edukacji Narodowej
 • Pan Wiesław Krzemień – Burmistrz Dzielnicy Ursus
 • Pan Henryk Linowski – przewodniczący Rady Dzielnicy Ursus
 • Pan Jacek Duchnowski – zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus
 • Pan Janusz Warakomski – zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus
 • Pani Krystyna Norwa – wiceprezes Zarządu Głównego Społecznego Towarzystwa Oświatowego
 • Pan Zygmunt Puchalski – wiceprezes Zarządu Głównego Społecznego Towarzystwa Oświatowego
 • Pan Jacek Majcherek – przedstawiciel NBP
 • Pan doktor Andrzej Zawistowski – dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN
 • Pan doktor Jan Sadecki – dyrektor Biblioteki Głównej im. Władysława Grabskiego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • Pan Mirosław Bartniczuk – prezes Koła nr 6 Światowego Związku Żołnierzy AK

Film pt. „Pan Władysław, czyli historia Patrona wierszem pisana”