Człuchów: Lawendowy Jarmark św. Jakuba

Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO
ul. Jana III Sobieskiego 7 A
77-300 Człuchów

25 lipca 2013 r. w Człuchowie już po raz drugi odbył się Lawendowy Jarmark św. Jakuba. Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia był Człuchowski Społeczniak. Przed kilkunastoma laty nauczycielka Zespołu Szkół Społecznych w Człuchowie – pani Małgorzata Staszczyk – zaproponowała obsadzanie miasta lawendą, która świetnie znosi warunki klimatyczne w naszym miasteczku.

I tak rozpoczęła się realizacja hasła: „Człuchów – lawendowe miasto północy”. Na każde kolejne dni Człuchowa obdarowywano mieszkańców taką liczbą lawend, ile lat liczy miasto, np. na 660-lecie mieszkańcy obdarowani zostali 660 lawendami. Od kilku lat Zespół Szkół Społecznych STO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Człuchowie czynił starania, aby lawendę uczynić motywem przewodnim choćby jednego dnia w roku. Okazją na spełnienie tego zamysłu stał się św. Jakub, który przed trzema laty został Patronem Miasta. W tym roku po raz drugi zorganizowaliśmy (wspólnie z Sabatem Szefowych i Promocją Człuchowa) II Lawendowy Jarmark św. Jakuba.

Efekt był imponujący! Swoje produkty wystawiło ponad 30 przedsiębiorców, miasto przybrało kolory lawendy, a najatrakcyjniejszym produktem okazały się malowane w kolorach lawendy stare rowery! Na stoisku szkolnym królowały malowane obrazy i świeczniki oraz haftowane fartuszki na butelki. Przewodnicząca samorządu obdarowywała mieszkańców i turystów bukiecikami lawendy (szkoła obsadzona jest lawendą!)

Wreszcie miasto ożyło! Mamy – jako szkoła – w tym swój wielki udział i doceniają to nie tylko władze miasta i powiatu, ale i mieszkańcy!

Maria Danuta Kordykiewicz, dyr. ZSS STO im. J. Nowaka-Jeziorańskiego