Darłowo: Warsztaty profilaktyczne dla najmłodszych „Dobre i złe sekrety”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lotników Morskich STO
ul. Zwycięstwa 1
76-153 Darłowo

Małe dzieci łatwo ulegają manipulacji ze strony osób starszych, zwłaszcza jeśli są to ludzie z najbliższego otoczenia. Kiedy stają się ofiarami przemocy, czują się zagubione i przestraszone. Ponieważ nie rozumieją, co się dzieje i nie znajdują słów, żeby opisać przykrą sytuację – milczą. Boją się i nie proszą o pomoc. Takie zachowanie niejednokrotnie nie pozwala dorosłym zareagować.

Czy sekretów należy dotrzymywać? Co to są dobre i złe sekrety? Komu można się poskarżyć, kiedy dzieje się krzywda? Komu powiedzieć o złym sekrecie? - takie pytania stawiała najmłodszym uczniom (kl. I-III szkoły podstawowej) Zespołu Szkół Społecznych im. Lotników Morskich STO w Darłowie psycholog Anna Michalak – pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sławnie.

Pani psycholog  przedstawiła prostą zasadę, zrozumiałą dla małych dzieci, że dobre sekrety przynoszą niespodziankę i radość, a złe sprawiają przykrość i bolą. Ponadto wyjaśniała, kiedy dziecko jest skarżypytą, a kiedy rozsądnym informatorem. Wskazała zachowania, których dorosłemu lub starszemu koledze/koleżance nie wolno robić, uczyła także mówienia „nie”, czyli zachowań asertywnych. Ponadto wskazała dzieciom, gdzie i u kogo należy szukać pomocy.

Zajęcia z dziećmi odbywały się w ramach zajęć profilaktycznych z zakresu przemocy seksualnej pt. „Dobre i złe sekrety”.

                                                         ZSS im. Lotników Morskich STO w Darłowie