Darłowo: Wycieczka do fabryki zabawek i ozdób choinkowych w Koszalinie

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lotników Morskich STO
ul. Zwycięstwa 1
76-153 Darłowo

W dniu 29 października 2013 r. uczniowie kl. Ia Społecznej Szkoły Podstawowej STO wraz z grupą dzieci z przedszkola „Promyczek” uczestniczyły w wycieczce do fabryki zabawek oraz do fabryki bombek w Koszalinie. Celem wycieczki było zwiedzanie i poznanie miejsc związane z pracą i zabawą oraz nauka szacunku dla ciężkiej pracy ludzi.

Pierwszym miejscem była Fabryka Zabawek Pluszowych „Kolor Plusz”, która istnieje oraz działa z pasją i zaangażowaniem już od 15 lat. Dzieci zapoznały się z historią fabryki – obejrzały Małe Muzeum, w którym znajdują się ilustracje oraz liczący kilkadziesiąt pozycji zbiór oryginalnych makiet, lalek filmowych, scenografii do bajek animowanych dla dzieci przygotowywanych w legendarnej polskiej wytwórni filmowej „SE-MA-FOR”. Największym skarbem muzeum jest najstarsza lalka Misia Uszatka, wykorzystywana do animacji filmowej. Następnie dzieci obejrzały kolejne etapy powstawania małych, większych i bardzo dużych zabawek pluszowych (rysowanie form, wykrajanie materiału, zszywanie poszczególnych kawałków, wyszywanie ozdób, mocowanie oczu, wywracanie na prawą stronę, wypychanie, zszywanie). Na koniec dzieci otrzymały na pamiątkę małe pluszaki oraz dwie duże maskotki – łosie, a chętni w sklepiku mogli dodatkowo zakupić pluszowe pamiątki.

Następnym miejscem była Fabryka Szklanych Ozdób Choinkowych „Glass Color”, w której dzieci zobaczyły proces powstawania pięknych ozdób choinkowych o różnych kształtach (dmuchanie rozgrzanego szkła, srebrzenie płynem wlanym do środka, dekorowanie – malowanie wzorów, srebrzenie, mocowanie zawieszek). Dwoje dzieci miało możliwość wydmuchania bombek, a  następnie wszyscy malowali na bombkach wzorki i srebrzyli je. Na zakończenie wizyty w fabryce każde dziecko otrzymało w prezencie pamiątkową szklaną bombkę z napisanym na niej swoim imieniem, a także w fabrycznym sklepiku zakupiły dla siebie i najbliższych kolorowe ozdoby choinkowe.

Zarówno dzieci, jak i opiekunowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. Polecamy te miejsca do odwiedzenia dzieciom z przedszkoli i uczniom ze szkół.


CZY WIESZ, ŻE…

  • Bombki na świecie produkowane są od 1847 roku.
  • Pierwsze bombki zostały po raz pierwszy wykonane w Lauscha w Niemczech przez Hansa Greinera. Zgodnie z przesłaniem, rozpoczął on tworzenie szklanych wydmuszek do udekorowania choinki, gdyż nie stać go było na typowe wówczas dekoracje, czyli orzechy, jabłka czy cukierki.
  • Bombka (w niektórych regionach Polski – bańka) to ozdoba choinkowa wykonana z cienkiego szkła. Bombki często są ręcznie malowane i posrebrzane od wewnątrz.

Patrycja Lipińska-Karewicz