Gdynia: IX Niemieckojęzyczny Szkolny Festiwal Teatralny

Gdyńskie Liceum Autorskie im. Edwarda Stachury STO Szkoła Mistrzostwa Sportowego
ul. Pomorska 39/41
81-314 Gdynia

22 maja 2013 roku odbył się IX Niemieckojęzyczny Szkolny Festiwal Teatralny, po raz pierwszy w Sali Koncertowej Zarządu Portu Gdynia. 19 szkół z ponad dwustoma uczniami Trójmiasta i okolic zaprezentowało się w spektaklach, których mottem był „Świat filmu”. I to wszystko oczywiście po niemiecku.

Pierwsza część festiwalu rozpoczęła się o godzinie 10.30 i została otwarta przez Prezes Stowarzyszenia In gremio w Gdyni – panią Annę Marię Stasiowską, Generalną Konsul Niemiec w Gdańsku – panią Anette Klein oraz przez Przewodniczącego Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku – pana Ronalda Hau.

Po wszystkich przemówieniach przyszedł czas na prawdziwą zabawę na deskach teatru, którą rozpoczęli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Występowali Kubuś Puchatek, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Shrek i inne postacie filmowe. Przedstawienia były na bardzo wysokim poziomie, a uczniowie władali językiem niemieckim jak swoim ojczystym… Liczna publiczność (około 400 osób) wraz z Panią Konsul była pod wielkim wrażeniem!

Pod koniec pierwszej części festiwalu wyłoniony został najlepszy aktor – uczeń z drużyny filmowej ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Gdańsku oraz macocha z Kopciuszka z Sopockiej Szkoły Autonomicznej. Następnie każdy uczestnik otrzymał imienny pamiątkowy dyplom oraz ekologiczną torbę z różnymi upominkami. Po tych wszystkich występach i wielkich wrażeniach był czas na słodki bufet.

Druga część festiwalu rozpoczęła się o godzinie 16:00 i w niej wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy zaprezentowali nam sceny i parodie z różnych znanych filmów. Był Titanic, Lola czy Marlene Dietrich, którą można zobaczyć na plakacie festiwalowym. Starsi uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani i widać było, że występ na tak dużej scenie sprawia im wielką przyjemność.

Najlepszym aktorem został uczeń grający księdza, z Gimnazjum nr 12 w Gdyni, a najlepszą aktorką władca folii bąbelkowej – uczennica z II Społecznego Gimnazjum STO w Gdańsku.

IX Niemieckojęzyczny Szkolny Festiwal Teatralny można podsumować zdaniem: DEUTSCH IST EINFACH – NIEMIECKI JEST PROSTY! Miło było zobaczyć tak dużo grup, mówiących w języku niemieckim i występujących w tak wspaniałych spektaklach teatralnych.

Za rok zapraszamy na kolejną, X już edycję!

Jakub Ubych