Kluczbork: Życie jako gra – „Trampki” i „Banan”

Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO
ul. Ligonia 3
46-203 Kluczbork

Pod jakim sztandarowym hasłem – dzisiaj realizowaliśmy projekt Edukacji Globalnej? Tak samo istotnym, jak poprzednie, a mianowicie: TRWAŁY I ZRÓWNOWAŻONY WZROST GOSPODARCZY, PEŁNE I PRODUKTYWNE ZATRUDNIENIA ORAZ GODNA PRACA WSZYSTKICH LUDZI. Co ważne podkreślenia – nasze dzisiejsze działania rozpisane były na gry dydaktyczne, które w słowie – kluczu, otwierały wieloaspektową problematykę, dotyczącą ubóstwa i niesprawiedliwości na świecie. „Trampki” i „Banan” stały się dziś symbolem, to bowiem nie tylko znane nam produkty i owoce, ale także tematy, skrywające ludzkie dramaty.

Wystarczy wspomnieć, że scenariusze gier… miały za zadanie uzmysłowić graczom, że pośród nas są ludzie, którzy pomimo ciężkiej pracy borykają się z biedą, od której często… nie ma ucieczki! O takiej sytuacji – przekonaliśmy się dzisiaj, będąc przeniesionymi do Ameryki Południowej, gdzie małe rodzinne firmy produkują trampki i inne sportowe obuwie, by sprzedawać je potem na lokalnym rynku. Naszym głównym zadaniem było zarobienie tylu pieniędzy, by związać koniec z końcem – w sytuacji, gdy kraj przechodzi ekonomiczny kryzys, a inflacja ostro idzie w górę. Co możemy powiedzieć po przeprowadzonej grze? Niewątpliwie to, że możemy być szczęśliwi, że dla nas to tylko gra…, bo też nikomu z nas nie udało się przejąć kontroli nad swoim życiem, tak, aby codzienność mogła przebiegać bez strachu o jutro. Co więcej, każda z grup zadłużyła siebie i swoją rodzinę, pogłębiając dziurę rodzinnego budżetu.

W ekonomicznej grze „Banan” było podobnie, dowiedzieliśmy się bowiem, że to, co z taką łatwością nabywamy w sklepie za przysłowiową złotówkę – stanowi jednocześnie o nierówności i braku sprawiedliwego handlu (na linii: pracownik plantacji – właściciel – przewoźnik – importer – sprzedawca). I tak… na bananowej skórce upadają wartości niezbędne do życia.

PODSUMOWANIE.

Drodzy KONSUMENCI! – zarówno w trampkach wyzysku daleko nie zajdziemy, jak i na niesprawiedliwie sprzedanym bananie - szybko się poślizgniemy!!!

 

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.