Kraków: Teraz bezpieczeństwo w modzie! Uczniowie SSP nr 4 STO w Krakowie wezmą udział w odblaskowym pokazie mody

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Juliusza Słowackiego STO
ul. Krowoderska 8
31-142 Kraków

Ciemno, buro i ponuro – tak wyglądają polskie ulice podczas panującej właśnie szarugi jesiennej. Krótszy dzień sprawia, że piesi przechodnie są na drodze bardzo słabo widoczni i narażeni na szczególne niebezpieczeństwo. Dotyczy to także dzieci. Jak wskazują policyjne statystyki, od 1 stycznia do 30 września tego roku ofiarami wypadków padło aż 269-cioro uczniów w przedziale wiekowym 7-14 lat.


Jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojemu dziecku? Oczywiście trzeba nosić odblaski. Pieszy posiadający jakikolwiek element odblaskowy, po zmroku jest  widoczny dla kierującego z odległości około 150 m. Bez odblasku –  dopiero z 30 m – informuje podinsp. Krzysztof Dymura, Zastępca Naczelnika Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Wiedzą o tym m.in. uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 4 STO im. Juliusza Słowackiego z Krakowa, którzy zaangażowali się w akcję „TERAZ BEZPIECZEŃSTWO W MODZIE!” Kampania edukacyjna organizowana jest przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.

Już 15 listopada (piątek) zabytkowe stopnie Pałacu Wielopolskich – siedziby krakowskiego Magistratu – zamienią się w słynące z pokazów mody hiszpańskie schody. Stawiający na bezpieczeństwo uczniowie z klasy 4A  SSP nr 4 STO zaprezentują przygotowane przez siebie odblaskowe kreacje. O zasadach bezpiecznego poruszania się na drogach opowie podinsp. Krzysztof Dymura, zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Podczas pokazu mody będzie można także podziwiać wystawę równie jaskrawych prac plastycznych.

To nie wszystko! W ramach akcji, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa i Małopolski, Szpital Uniwersytecki w Krakowie –jako ośrodek referencyjny dla całego regionu – zakupił 10 tysięcy wygodnych w użyciu, przypominających bransoletkę, odblaskowych opasek samozaciskowych. Od 15 listopada każdy pacjent opuszczający Szpitalny Oddział Ratunkowy otrzyma swój odblask.

Serdecznie zapraszamy Państwa na wydarzenie „TERAZ BEZPIECZEŃSTWO W MODZIE!”:

Kiedy: 15 listopada (piątek), godz. 11:00
Gdzie: Urząd Miasta Krakowa, Pl. Wszystkich Świętych 3-4

Załącznik nr 1: Logo akcji „Teraz bezpieczeństwo w modzie”