Kraków: Pływania uczy mistrzowski trener!

III Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego STO
ul. Stradomska 10
31- 058 Kraków

Grzegorz Irzyk, na co dzień nauczyciel w ZSO im. Juliusza Słowackiego STO w Krakowie i trener sekcji pływackiej Szkolnego Klubu Sportowego „Glosator”, odebrał w poniedziałek (25 listopada 2013 r.) dyplom trenera pływania klasy mistrzowskiej. Grzegorz Irzyk powiększył tym samym elitarne grono trenerów pływania z najwyższymi kwalifikacjami, uprawniającymi m.in do prowadzenia reprezentacji narodowej: jest ich jedynie siedemnastu w Polsce i dwoje w Krakowie.

Prowadzona przez Grzegorza Irzyka i Małgorzatę Bizub sekcja pływacka przyszkolnego klubu „Glosator” powstała 6 lat temu. Wówczas na Mistrzostwa Polski Szkół Niepublicznych w Pływaniu, odbywające się w Ciechanowie, szkoły prowadzone przez Samodzielne Koło Terenowe nr 64 STO w Krakowie wystawiły 4 zawodników, w tym uczennicę II klasy SSP nr 4 STO im. Juliusza Słowackiego Natalię Nadybską. Obecnie w tych szkołach trenuje pływanie 79 uczniów (to co siódmy uczeń!).

Natalia Nadybska, obecnie uczennica I klasy Społecznego Gimnazjum nr 7 STO im. Juliusza Słowackiego, jest pierwszą i drugą zawodniczką Polski w stylu grzbietowym (ranking w zależności od dystansu i długości basenu), a w ścisłej czołówce krajowej plasuje się pięcioro zawodników. Zespół szkół SKT 64 w Krakowie w 2012 r. wygrał klasyfikację medalową Mistrzostw Polski Szkół Niepublicznych w Pływaniu, a w 2013 r. zajął w niej trzecie miejsce.

Aby uzyskać tytuł trenera pływania klasy mistrzowskiej, Grzegorz Irzyk musiał odbyć blisko tysiąc godzin szkolenia i osiągnąć ze swoimi podopiecznymi sukcesy na szczeblu krajowym. Najbardziej utytułowany trener pływacki „Glosatora” kształcił się w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i Szwajcarii. Trenowani przez niego zawodnicy zdobyli m.in. aż osiem medali na letnich mistrzostwach Szwajcarii w 2012 i 2013 roku.

Rozwój sprawności fizycznej jest istotnym celem kształcenia dzieci w ZSO im. Juliusza Słowackiego STO w Krakowie. W trakcie zajęć szkolnych prowadzone są ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz zajęcia pływania, tenisa ziemnego, narciarstwa, jazdy na łyżwach. W prowadzonym przez Koło Terenowe Szkolnym Klubie Sportowym "Glosator" dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje zamiłowanie nie tylko w sekcji pływackiej, a także narciarskiej, snowboardu i turystyki.

Więcej: http://www.sto64.krakow.pl/plywanie/