Kraków: Za nami półfinał debat oksfordzkich

III Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego STO
ul. Stradomska 10
31- 058 Kraków

Trwa 11. edycja „Szkoły debaty”, organizowana przez III Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego STO w Krakowie i Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Półfinał zmagań uczniów w ramach debat oksfordzkich odbył się 24 lutego (poniedziałek) w Sali obrad Miasta Krakowa.

Licealiści mierzyli się z tezami zaproponowanymi przez organizatorów („Kolonizacja powinna być najważniejszym celem ludzkości w XXI wieku”, „W dzisiejszym świecie nie ma już elit”). Zwycięsko z oratorskich pojedynków wyszły VI i II LO, którego reprezentanci okazali się lepsi od swoich rówieśników odpowiednio z V i XI LO. Teraz zmierzą się ze sobą w finale, zaplanowanym na 17 marca.

Debaty oksfordzkie to formuła dyskusji zaczerpnięta z brytyjskiego parlamentu. Oponenci polityczni siedzą tam naprzeciw siebie, co stymuluje dyskusję i pozwala na dynamiczną wymianę argumentów. Celem debat oksfordzkich jest nie tylko zwycięstwo w walce na argumenty. Mają one przede wszystkim uczyć młodzież twórczego myślenia, odwagi, odpowiedzialności za słowo i przełamywania nieśmiałości związanej z występowaniem publicznym.