Mikołajki: Dzień Patronki

Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Marion Dönhoff STO
ul. Leśna 2 a
11-730 Mikołajki

11 marca 2014 roku minęło 12 lat od śmierci hrabiny Marion Dönhoff. Uczniowie Społecznego Gimnazjum STO i Społecznego Liceum im. Marion Dönhoff STO w Mikołajkach uczcili jej pamięć uroczystym spotkaniem, którego motto zaczerpnęli ze wspomnieniowej publikacji Dzieciństwo w Prusach Wschodnich:

Rytm roku, zawsze taki sam, określał nasze życie

Montaż pokazał, jak jej fascynacja przyrodą inspiruje współczesnych młodych ludzi podążających za myślami hrabiny i jej umiłowaniem przyrody oraz niezwykle precyzyjnym budowaniem obrazu i nastroju pór roku za pomocą słowa. Cytaty zostały zaczerpnięte z najbardziej znanych w Polsce publikacji: „Dzieciństwo w Prusach Wschodnich”, „Nazwy, których nikt już nie wymienia” oraz „W imię honoru”.

Na spotkanie została zaproszona pani Paulina Adamska, koordynatorka projektu Bałtyckie krajobrazy, która pracuje w Nadleśnictwie Spychowo. Pani Paulina to absolwentka liceum, która po skończeniu studiów na kierunku leśnictwo powróciła na Mazury. Dla liceum niezwykle cenne jest to, że w ramach programu unijnego opracowuje konny szlak imienia hrabiny Marion Dönhoff, który przedstawiła młodzieży na spotkaniu.