Raciąż: Otrzęsiny klasy I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego

Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO
ul. Płocka 28
09-140 Raciąż

26 października 2017 roku w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu odbył się coroczny rytuał: otrzęsiny klasy pierwszej. Impreza miała bardzo oryginalny przebieg. Działo się bardzo wiele! Szkołę zaatakowali terroryści w kominiarkach i z karabinami (w tej roli licealiści z klasy II: Angelika Sikorska, Patrycja Kwasiborska, Krzysztof Kowalski), sterroryzowali pierwszoklasistów i przeprowadzili korytarzem do sali w której czekały na nich różne zadania do wykonania.

Na wstępie prowadzące imprezę: Weronika Cybulska i Karolina Zielińska powitały wszystkich zgromadzonych. Usłyszeli oni między innymi:

Mamy zaszczyt i ogromną przyjemność powitać wszystkich na dorocznym, tradycyjnym już w naszej szkole „Święcie kota”. Witamy serdecznie: dyrekcję, nauczycieli i uczniów. Jednak szczególnie gorąco witamy Was, drogie kociaki, bo to dla Was właśnie zorganizowaliśmy tę imprezę.

Następnie opiekunka samorządu uczniowskiego i nauczycielka historii, pani Jolanta Wiśniewska uroczyście otworzyła otrzęsiny:

Kochane kociaki! Jesteście już z nami ponad miesiąc i nadszedł wreszcie ten wymarzony dzień, w którym zostaniecie przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Nie chcemy jednak przyjmować w nasze szeregi „Kota w worku”. Zatem sprawdźmy, czy sprostacie przygotowanym zadaniom i wykażecie się wolą walki, hartem ducha i poczuciem humoru. 

Chcąc wkupić się w łaski starszyzny i stać się pełnoprawnym członkiem społeczności szkolnej pierwszoklasiści musieli się bardzo postarać. Wylosowane przez wychowawcę, pana Łukasza Palmowskiego osoby brały udział w przygotowanych konkurencjach. Poprawne wykonanie stawianych przed nimi zadań było o tyle trudne, że nie można się było do nich wcześniej przygotować. Termin Otrzęsin objęty był tajemnicą i nikt oprócz organizatorów i wtajemniczonych uczniów klasy drugiej nie wiedział, co wydarzy się w czwartek 26 października 2017 roku.

Wytypowani pierwszoklasiści musieli wykazać się umiejętnością wykonywania profesjonalnego makijażu, co nie było rzeczą łatwą i nastręczało wielu trudności, jednakże chłopcy poradzili sobie znakomicie,  a umalowane przez nich dziewczyny wyglądały zjawiskowo. To jednak nie jedyne atrakcje tego dnia! Wiele radości i śmiechu dostarczyła wszystkim konkurencja polegająca na ubijaniu piany z białek - chodziło o to, aby po odwróceniu miski do góry nogami piana nie spadła na ziemię. Dziewczyny próbowały swoich sił w wiązaniu krawatów, a chłopcy w nawlekaniu makaronu na nitkę. Ogromną przyjemność sprawiła licealistom konkurencja pt,, Top model z jajkiem na łyżce” polegająca na poruszaniu się z jajkiem po sali i wykonywaniu najróżniejszych figur, tak aby nie spadło ono na ziemię. Ciekawą konkurencją był ,,taniec z gwiazdami’’, a poszczególne pary mogły zaprezentować posiadane umiejętności na parkiecie.

W tym roku dla pierwszaków przygotowano również quiz składający się z pytań dotyczących szkoły i pracujących w niej osób oraz pytań podchwytliwych, na które odpowiadali wylosowani przez wychowawcę uczniowie. Na zakończenie licealistki prowadzące imprezę: Weronika Cybulska i Karolina Zielińska wręczyły wychowawcy, panu Łukaszowi Palmowskiemu dokument potwierdzający przyjęcie uczniów klasy pierwszej do społeczności szkolnej SLO w Raciążu.

Serdeczne słowa uznania należą się opiekunce samorządu szkolnego, pani Jolancie Wiśniewskiej oraz uczniom z klasy drugiej (Weronice Cybulskiej, Karolinie Zielińskiej, Agacie Zglinickiej, Dominice Maron, Angelice Sikorskiej, Patrycji Kwasiborskiej i Krzysztofowi Kowalskiemu) za zaangażowanie i sprawne przeprowadzenie otrzęsin, które były doniosłym i pamiętnym wydarzeniem, a przygotowane dla pierwszoklasistów konkurencje przyniosły wiele emocji, śmiechu i radości. Impreza odbyła się dzięki aprobacie dyrektora, pana Andrzeja Nizielskiego.