Raciąż: Mamy nowego mistrza ortografii

Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO
ul. Płocka 28
09-140 Raciąż

Jak co roku Zespół Szkół STO przy współudziale Miejskiego Centrum Kultury zorganizował ogólnogminny konkurs ortograficzny. Finał odbył się 16 grudnia i okazał się wyjątkowo łatwy.

Zwycięzca, Marcin Markiewicz z gimnazjum w Krajkowie, zrobił tylko trzy błędy. Jak co roku największą trudność sprawiła uczestnikom dyktanda łączna i rozłączna pisownia wyrazów. Nie jest to dla organizatorów konkursu szczególna niespodzianka, bowiem ten problem jest w polskiej ortografii chyba najtrudniejszy. Nie bez przyczyny w ogólnopolskim dyktandzie organizowanym przez Krajową Radę Języka Polskiego właśnie od wyrazów złożonych pisanych raz razem, kiedy indziej oddzielnie, aż się roi. W naszym dyktandzie też życie utrudniali ciężkozbrojni rycerze w stalowoszarych zbrojach na dodatek urozmaiconych późnogotyckimi ozdobami. Nawet relaks w ortograficznym wydaniu też był stresujący, bo kłopot sprawiło półgodzinne półleżenie w fotelu. A oto zwycięzcy naszego konkursu:

  1. Marcin Markowicz – gimnazjum w Krajkowie.
  2. Sandra Grzegorzewska – gimnazjum w Koziebrodach.
  3. Przemysław Białoskórski – gimnazjum w Uniecku.
  4. Igor Szymborski – gimnazjum w Krajkowie.

Atrakcyjne nagrody ufundował burmistrz Raciąża, a ciekawe książki dołożyli dyrektorzy Zespołu Szkół STO i Miejskiego Centrum Kultury.