Raciąż: Wizyta młodzieży z Ukrainy w SLO STO i Miejskim Zespole Szkół
Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO
ul. Płocka 28
09-140 Raciąż
W dniach 17-19 listopada bieżącego roku, Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Raciążu miało zaszczyt gościć młodzież i nauczycieli z gimnazjum ze Zdołbunowa na Ukrainie. Wizyta naszych ukraińskich gości nie była pierwszą, bowiem współpraca między szkołami istnieje i rozwija się od 2008 r.
Pobyt naszych kolegów i koleżanek rozpoczął się od wizyty w stolicy, Warszawie. Chłopcy i dziewczęta zwiedzili ciekawe miejsca, a następnie wszyscy przyjechali do Raciąża, by tu spotkać się z młodzieżą Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. Ta przywitała ich serdecznie i zaprosiła do spędzenia wspólnego wieczoru w kawiarni Victoria przy pizzy. Ciekawe jest to, że obie strony zachowywały się tak, jakby znały się od wielu lat. Śmiechom i żartom nie było końca. O godzinie 21. ukraińska delegacja udała się do internatu przy Zespole Szkół, by tam odpocząć po wrażeniach mijającego dnia.
Nazajutrz nasi przyjaciele rozpoczęli dzień od zwiedzania Zespołu Szkół w Raciążu, tj. Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
W tutejszym gimnazjum delegację powitały panie dyrektor Maria Chyczewska i pani Elżbieta Sadowska. Kolejnym punktem była wizyta w Zespole Szkół, gdzie pod kierunkiem pani Ewy Szelągowskiej i pani Jolanty Grzegorzewskiej młodzi Ukraińcy mogli zobaczyć, jak wyglądają zajęcia i zaplecze edukacyjne w polskiej szkole. Wrażeń było tak dużo, że na główny punkt programu ukraińska młodzież dotarła z dużym opóźnieniem. Tym najważniejszym wydarzeniem był pobyt w naszej placówce, czyli Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO. Młodzież z klasy II pod czujnym okiem wychowawczyni pani Jolanty Wiśniewskiej przygotowała wyjątkowe powitanie, które odbyło się w staropolskim stylu, czyli, jak tradycja nakazuje, chlebem i solą. Następnie wspólne biesiadowano przy suto zastawionym stole, na którym dominowały tradycyjne polskie potrawy, takie jak barszczyk, pierogi i nasz polski schabowy.
W trakcie wizyty w szkole nasi przyjaciele wzięli udział w pokazowych lekcjach matematyki i geografii, które poprowadzili nasi nauczyciele, pan Damian Szcześniewski i pan Łukasz Palmowski. Poza tym otrzymali pamiątki w postaci płyt z prezentacją historii naszej szkoły i pamiątkowe zdjęcie.
Około godziny 15. wszyscy udali się do gospodarstwa agroturystycznego „Sielanka”, by tam chętni i odważni mogli pojeździć na koniach, skosztować wiejskich przysmaków i potańczyć. Atmosfera była wspaniała. Stanowiliśmy jedną, wielką rodzinę, która świetnie się bawiła.
Po powrocie z „Sielanki” młodzież ukraińska gościła w domach naszej młodzieży na kolacji, którą przygotowali wraz z rodzicami. Ostatnią atrakcją dnia była dyskoteka w internacie.
Następnego dnia rano, po śniadaniu, nasi koledzy i koleżanki odjechali do Warszawy, aby jeszcze zwiedzić ciekawe miejsca, a następnie około godziny 15. wyruszyli w podróż do domu, na Ukrainę.
Czekamy z niecierpliwością wiosny 2014, bo to wtedy my wybierzemy się do naszych przyjaciół, by na ziemi ukraińskiej miło spędzić czas.
Galeria zdjęć z wizyty na stronie internetowej SLO STO w Raciążu
Uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Zdolbunowie na Ukrainie przebywali w Raciążu na zaproszenie pana Andrzeja Nizielskiego, dyrektora Społecznego Liceum Ogólnokształcące STO.
Goście z Ukrainy w Miejskim Zespole Szkół w Raciążu
18 listopada 2013 roku, zaraz po śniadaniu, odwiedziła naszą szkołę grupa młodzieży z Ukrainy wraz z opiekunami. Goście przybyli do naszego miasta na zaproszenie Dyrektora Zespołu Szkół STO z Raciąża, Pana Andrzeja Nizielskiego.
Przyjechali z miejscowości Zdołbunów, leżącej w obwodzie rówieńskim, który położony jest w zachodniej części Ukrainy, przy granicy z Białorusią. Zdołbunów liczy ok. 26 tys. mieszkańców i jest siedzibą powiatu.
Historia tego miasta jest bardzo dramatyczna. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1497 roku. W 1569 r. zostało ono włączone do Korony, a po rozbiorze w 1793 znalazło się w zaborze rosyjskim. W pierwszej połowie XIX wieku należało do rodziny Dubieńskich, później – książąt Lubomirskich, a w latach 1919-1939 ponownie należało do Polski. Między wrześniem 1939 a czerwcem 1941 miasto znalazło się najpierw pod okupacją sowiecką, a następnie niemiecką. W tym czasie, pod względem liczby ludności, zdominowane było przez Ukraińców i Polaków. W 1944 roku zostało ponownie zajęte przez Armię Czerwoną i po II wojnie światowej, aż do 1991 roku, leżało w Ukraińskiej SRR. Od 1991 należy do Ukrainy.
Nie dziwi zatem fakt, że w szkole w Zdołbunowie, obok języka ukraińskiego, angielskiego i niemieckiego, uczniowie uczą się także języka polskiego. W naszej szkole nawiązali kontakt z klasą IIIa gimnazjum, która razem z wychowawcą, Panią Elżbietą Sadowską, z niecierpliwością czekała na przybycie swoich rówieśników z Ukrainy. Okazało się, że już po paru minutach spotkania udało się przełamać pierwsze lody. Krzesła ustawione w okrąg szybko zostały poprzesuwane w taki sposób, że utworzyły się mniejsze grupki, w których można było swobodniej porozmawiać. A rozmawiano trochę po polsku, trochę po ukraińsku, po rosyjsku, po angielsku, a nawet podobno na migi. Potem razem z Panią Dyrektor Marią Chyczewską wszyscy poszli obejrzeć naszą szkołę. Byli m. in. na sali gimnastycznej, na świetlicy, w bibliotece, w pracowni komputerowej i na hali sportowej.
Okazało się, że paniom opiekunkom z Ukrainy bardzo spodobały się kwiatki doniczkowe ze świetlicy i rzeźby z szarego mydła wykonywane na zajęciach plastycznych, że panom przypadła do gustu przede wszystkim nowoczesna hala sportowa i siłownia, naszym wychowankom – towarzystwo miłych rówieśników z Ukrainy, a tym ostatnim – oprócz powyższych atrakcji – chipsy, które wspólnie z uczniami klasy IIIa zajadali w klasie.
Dziękując Panu Dyrektorowi Andrzejowi Nizielskiemu za to miłe spotkanie, mamy jednocześnie nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkamy się w tym samym gronie na polskiej lub ukraińskiej ziemi.
E. Sadowska
Podziękowania
Szanowny Panie Dyrektorze!
W imieniu własnym, uczniów i nauczycieli, którzy w listopadzie br. przebywali na zaproszenie P. Dyrektora w Raciążu, pragnę serdecznie podziękować za ciepłe i niezapomniane przyjęcie delegacji z Ukrainy.
Uczniowie i nauczyciele mile wspominają pobyty w polskich szkołach: lekcje z zastosowaniem tablic interaktywnych, lekcje języka angielskiego, rosyjskiego, informatyki, wychowania fizycznego itp.
Bardzo ciepło wspominają również pobyt w gospodarstwie agroturystycznym, poczęstunek w pizzerii, powitanie chlebem i solą w staropolskim zwyczaju, odwiedziny rodzin polskich rówieśników, dyskotekę i wycieczkę do Warszawy, podczas której zwiedziliśmy Zamek Królewski i Stare Miasto.
Dni spędzone pod opieką Pana Dyrektora i uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Raciążu świadczą o tym, że ani język, ani granice nie w stanie są przeszkodzić porozumieniu, przyjaźni i współpracy.
Na ręce Pana Dyrektora składam wielkie podziękowanie Dyrektorom szkół, Kadrze Nauczycielskiej, Uczniom, Rodzicom, Przewodnikowi p. Jackowi Grzymale i każdemu kto się poświęcił pobytowi uczniów i nauczycieli z Ukrainy.
Serdecznie zapraszamy Pana Dyrektora, Nauczycieli, Uczniów z Raciąża do Gimnazjum w Zdołbunowie na wiosnę 2014 r.
Uczniowie z Ukrainy przygotowują własne podziękowania, które również złożą na recę Pana Dyrektora.
Z wyrazami szacunku i niezmiernej wdzięczności
Irena Androszczuk
Prezes Rówieńskiego Obwodowego Oddziału
Związku Nauczycieli Polskich na Ukrainie