Rozgrywki w paintball i zwiedzanie skansenu w Sierpcu. Wycieczka klasy I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu

Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO
ul. Płocka 28
09-140 Raciąż

31 października 2017 roku uczniowie klasy I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu wraz z opiekunami: wychowawcą, panem Łukaszem Palmowskim i panem Marcinem Ciarkowskim wybrali się na wycieczkę do Szczutowa na paintball oraz do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Punktualnie o godz. 900 wszyscy uczestnicy wyjazdu wyruszyli spod budynku szkoły, by po godzinnej podróży dotrzeć na pole paintballowe. Był to pierwszy i bardzo wyczekiwany przez uczniów punkt programu. Przez całą drogę nie mogli oni doczekać się by wziąć udział w rozgrywkach paintballowych. Dla niektórych licealistów było to marzenie, które wreszcie się spełniło. Radości nie było końca!

Uczniowie wraz z wychowawcą otrzymali od instruktorów paintballa niezbędne wyposażenie: mundury, markery wypełnione kulkami z farbą przypominające karabiny, maski ochronne oraz rękawiczki. Tak przygotowani po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa oraz regulaminem gry przystąpili do rywalizacji drużynowej. Mogli poczuć się jak na prawdziwym poligonie. Podobny do wojskowego strój sprawiał, że rozgrywki wyglądały bardzo realistycznie.

Zainteresowane dziewczyny z pomocą wychowawcy, pana Łukasza Palmowskiego próbowały swoich sił w strzelaniu do celu. Po skończonej rywalizacji i przebraniu się w swoje ubrania wycieczkowicze wsiedli do autobusu, by udać się do niezwykle urokliwego miejsca – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Po drodze słychać było komentarze dotyczące gry w paintball, która była dla wszystkich wspaniałą zabawą, doskonałą formą spędzenia czasu wolnego, a co najważniejsze nowym, ciekawym, doświadczeniem dostarczającym wielu pozytywnych emocji.

Po godzinie 1100 uczestnicy wycieczki spotkali się z panią przewodnik i rozpoczęli zwiedzanie skansenu w Sierpcu zajmującego powierzchnię ponad 60 hektarów – układ przestrzenny odtworzonej na jego terenie mazowieckiej wsi rzędowej przypomina ten z drugiej połowy XIX wieku i składa się z dziesięciu zagród prezentujących różne pod względem zamożności typy gospodarstw wiejskich, niewielkich pól uprawnych oraz drewnianego kościoła.

Na wstępie podróżnicy wkroczyli do galerii rzeźby ludowej, gdzie mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć ekspozycje najbardziej znanych rzeźbiarzy: Wincentego Krajewskiego, Władysława Wójcika oraz pełne uroku prace Heleny Ptaszyńskiej wykonane przy użyciu siekiery, piły i noża. Uczestnicy wyjazdu z zapartym tchem przyglądali się znajdującym się tam figurkom Matki Boskiej Skępskiej oraz jednemu z najcenniejszych eksponatów kolekcji – Piecie z Lutowina – rzeźbie gotyckiej z XV wieku stanowiącej unikat na Mazowszu.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie powozowni. Licealiści i ich opiekunowie podziwiali stare konne powozy: bryczkę, wolant, sanie, dwukółkę. Niektórzy z nich po raz pierwszy zobaczyli końską uprząż, a także kantar z klapkami na oczy, dzięki którym koń podczas jazdy nie rozglądał się na boki. Pani przewodnik wytłumaczyła zebranym czym zajmowali rymarz i kołodziej – przedstawiciele nieznanych już dzisiaj zawodów.

Ciekawym miejscem, które udało się odwiedzić był dworek szlachecki. Podróżnicy obejrzeli jego starodawne wyposażenie, a ich szczególne zainteresowanie wzbudziły: nocnik, dywany ze skór zabitych dzikich zwierząt oraz duże piece kaflowe. Następnie wstąpili do chłopskich chat, które w zależności od zamożności właścicieli różniły się od siebie. Przyglądając się uważnie wystrojowi wnętrz można było zauważyć klepisko pełniące funkcję podłogi, słomiane sienniki na łóżkach, stare piórniki i teczki ówczesnych dzieci oraz inne sprzęty domowego użytku. Licealiści mogli porównać standard życia sołtysa posiadającego 30 ha ziemi i chłopów małorolnych, którzy mieli ich zaledwie kilka.

Duże zainteresowanie uczniów wzbudziły także żyjące w skansenie zwierzęta gospodarskie: kury i kaczki, a jeszcze bardziej bocian, którego nikt nie spodziewał się tam spotkać. Licealiści mogli z bliska zobaczyć kierat oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na wozie pełnym ziemniaków.

Ważnym punktem programu były odwiedziny w wiejskiej szkole. Uczniowie dowiedzieli się od pani przewodnik wielu ciekawostek. Uświadomiono im, że w dawnych czasach nie wszystkie dzieci pobierały naukę, bo większość rodziców wolała korzystać z ich pomocy przy pracach w gospodarstwie, gdyż jak twierdzili szkoła nie da im chleba. To była prawdziwa lekcja pokory dla naszych licealistów, gdyż zrozumieli że dawniej zdobywanie wykształcenia nie było tak łatwe, jak dziś, a codzienna egzystencja wiejskich dzieci o wiele trudniejsza.

Podczas wycieczki zwiedzono również XVIII-wieczny drewniany kościół z pięknie zdobionym ołtarzem pochodzący z miejscowości Drążdżewo. W czasie wykładu pani przewodnik uczniowie dowiedzieli się również, że na terenie skansenu w Sierpcu realizowane były zdjęcia do wielu filmów, między innymi „Ogniem i mieczem” oraz „Pan Tadeusz”.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy podróży wybrali się do Mc Donaldu, aby zregenerować siły po dniu pełnym wrażeń.

Kolejna wycieczka dobiegła końca. Celem wyjazdu na paintball była zarówno integracja klasy, jak również propagowanie zdrowej rywalizacji opartej na zasadach fair play, promowanie i upowszechnianie sportu oraz aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Wycieczka miała również wymiar edukacyjny będąc okazją do zdobycia nowej wiedzy na temat mazowieckiej wsi. Wychowawca klasy I, pan Łukasz Palmowski stanął na wysokości zadania udowadniając, że proces kształcenia nie musi odbywać się wyłącznie w murach szkolnych. Wyjazd odbył się za aprobatą dyrektora szkoły, pana Andrzeja Nizielskiego.

Uczniowie tak wspominają swój udział w wycieczce:

Angelika Giżyńska  

Moim zdaniem wycieczka była bardzo udana. Rozładowaliśmy nadmiar energii, a jednocześnie bardzo się ze sobą zgraliśmy. Bardzo nam się podobało i każdy z nas liczy na powtórkę.

Julia Chudzyńska

Wycieczka była bardzo interesująca. Umożliwiła integrację klasy. Zwiedzanie z przewodnikiem nie było męczące, a wręcz przeciwnie – bardzo ciekawe i kształcące. Zrobiliśmy dużo zdjęć. Podczas rozgrywek paintballowych podobała mi się dobra organizacja i możliwość pracy zespołowej. Odwiedzając skansen uświadomiłam sobie, jak ciężko było żyć na wsi w tamtych czasach, a mimo to ludzie sobie radzili, a dzieci chciały chodzić do szkoły. Urzekł mnie klimat tamtych czasów oraz zapach starych budynków. Bardzo podobał mi się bocian mieszkający w skansenie.

Paulina Bajkowska i Adrianna Gizińska

Wycieczka była naprawdę bardzo interesująca. Bardzo podobała nam się wizyta w skansenie. Cieszymy się, że mogłyśmy zobaczyć jak wyglądała wieś z drugiej połowy XIX wieku. Byłyśmy pod ogromnym wrażeniem wystroju wnętrz pomieszczeń dworskich i chłopskich chat. Uważamy, że czas spędzony w skansenie nie był czasem straconym.