Raciąż: Słuchacze turystyki wiejskiej z gościnną wizytą w gospodarstwie Agroturystycznym „Dolina Wierzby”

Publiczna Szkoła Policealna STO
ul. Płocka 28
09-140 Raciąż

W dniach 27-29.10.2017 r. słuchacze trzeciego semestru technikum turystyki wiejskiej wraz z opiekunami: kierownikiem szkolenia praktycznego, panem Łukaszem Palmowskim i nauczycielką przedmiotów zawodowych, panią Hanną Szałkowską uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowo-edukacyjnym do położonego w województwie warmińsko-mazurskim Gospodarstwa Agroturystycznego „Dolina Wierzby” w Dorotowie, skansenu – Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku oraz do Olsztyna. 

Gospodarstwo Agroturystyczne „Dolina Wierzby" usytuowane jest w przepięknej, zacisznej dolinie otoczonej polami z uprawą wierzby energetycznej i lasami. Słuchacze spędzili tam niezapomniane chwile.

W programie przewidziano wiele atrakcji. Słuchacze mogli zwiedzić interesujące miejsca, zdobyć nową i pogłębić już posiadaną wiedzę. Głównym przesłaniem wyjazdu było zapoznanie ich z zagadnieniami przewidzianymi w podstawie programowej dotyczącymi prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego (kwalifikacja T.8.).

W piątek 27 października o godzinie 1530, po zbiórce przy szkole, uczestnicy wyjazdu wyruszyli w podróż, która minęła w bardzo miłej atmosferze. Po prawie dwugodzinnej jeździe dotarli do celu – gospodarstwa agroekoturystycznego „Dolina Wierzby”. Po zakwaterowaniu i spożyciu pysznej obiadokolacji wzięli udział w bardzo interesującym wykładzie prowadzonym przez pana Sebastiana Florka.

Właściciel gospodarstwa Pan Sebastian Florek nakreślił rys historyczny oraz aktualny zakres działania swojego gospodarstwa .Funkcjonuje ono na obszarze ponad 300 ha, wcześniej hodowano w nim gęsi, trzodę, bydło mięsne i konie.

Obecnie głównym kierunkiem jest produkcja wierzby energetycznej na powierzchni kilkuset hektarów, dzienne pozyskiwanie biomasy w gospodarstwie wynosi około 250 ton.

Udzielił on słuchaczom odpowiedzi na wiele pytań dotyczących prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego oraz plantacji wierzby energetycznej.

Pan Sebastian Florek przekazał słuchaczom wiele cennych informacji na temat odnawialnych źródeł energii (OZE) – wyjaśnił m.in. jakie są odnawialne źródła energii ( biomasa, wiatr, słońce, geotermia i woda), czym jest biomasa i jakie gatunki przeznaczane są na biomasę.

Podczas spotkania trwały żywiołowe dyskusje o pozyskiwaniu środków z unii europejskiej jako dofinansowania do produkcji bioenergii. Słuchacze dowiedzieli się, że przy zakupie maszyn i urządzeń, pan Sebastian Florek skorzystał z programu wsparcia „Sapart”. Mieli niepowtarzalną okazję do obejrzenia gospodarstwa, nowych inwestycji związanych z jego rozwojem oraz pieca ogrzewającego wszystkie budynki gospodarstwa z wykorzystaniem biomasy z wierzby energetycznej.

Działalność agroturystyczna prowadzona jest wykorzystaniem bazy noclegowej, jak też gastronomicznej.

W ofercie gospodarstwa są pokoje 1 i 2 osobowe z łazienką. W każdym pokoju dla gości jest telewizor, w wybranych możemy wstawić lodówkę i czajnik. Pokoje wyposażone są w gniazdo internetowe z dostępem 24h.

Gospodarstwo oferuje możliwość zakwaterowania w apartamentach z pięknym tarasem wychodzącym wprost do lasu i nad wodę. Apartamenty są 2-3 lub 4-5 osobowe. Każdy apartament ma samodzielne wejście z zewnątrz budynku i wyjście na taras. Apartamenty posiadają sypialnie dwuosobową z łóżkiem małżeńskim oraz w pokoju dziennym mogą znajdować się łóżka pojedyncze dla 1-2 lub 3 osób.

Łazienki posiadają wygodny układ z dużą kabiną prysznicową dla 2 osób.

Pokoje wyposażone są w gniazdo z dostępem do internetu.

W ofercie gastronomicznej są pyszne śniadania, obiady i obiadokolacje.

W gospodarstwie agroturystycznym organizowane są różne imprezy okolicznościowe : wesela, konferencje spotkania towarzyskie, w tym również myśliwskie .Gospodarstwo dysponuje salą salę na imprezy okolicznościowe dla 50-60 osób.

Atrakcjami dla odwiedzających jest wędkarstwo w pobliskim jeziorze i stawach gospodarstwa, niedaleko umiejscowione pole golfowe, ogniska, grzybobranie, wędrówki po cichej i pięknej okolicy, obserwacja przyrody, jeździectwo i inne .

Pierwszy dzień pobytu w gospodarstwie zakończył się spotkaniem integracyjnym, co sprzyjało wymianie doświadczeń i było okazją do rozmów o planach związanych z rozwojem własnych gospodarstw.

W sobotę o godz. 915 po pysznym szwedzkim śniadaniu podróżnicy wyruszyli do skansenu w Olsztynku. Po dotarciu na miejsce i spotkaniu z panią przewodnik – etnograf rozpoczęli zwiedzanie „Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku”. Jest to jeden z najstarszych w Polsce skansenów i zarazem niezwykle urokliwy zespół kulturowo-przyrodniczy odzwierciedlający koloryt i atmosferę osiemnastowiecznej wsi. Piękno i bliskość przyrody sprawiały, że uczestnicy wyjazdu czuli się niemal jak w bajce.

O wartości tego miejsca stanowią przede wszystkim znajdujące się na terenie skansenu niezwykle zróżnicowane architektonicznie obiekty budownictwa ludowego pochodzące z Warmii, Mazur, Powiśla, Barcji, Sambii i Małej Litwy pełniące różne funkcje począwszy od mieszkalnej, poprzez inwentarską, gospodarczą, sakralną i przemysłową. Do najważniejszych z nich należą: kopia kościoła z Rychnowa z polichromią i ołtarzem z połowy XVII wieku, chałupa mazurska z Gązwy koło Mrągowa, chałupa z wystawką podcieniową z Zielonki Pasłęckiej, wiatrak "holender" z Dobrocina oraz wozownia z garncarnią i piecem do wypalania ceramiki z Tomaszkowa. Wewnątrz skansenu znajduje się także piękny, drewniany kościół z przedsoborowym ołtarzem. Odwiedzając muzeum warto zwrócić uwagę na kolekcje malowanych mebli ludowych i kamionki, tradycyjne narzędzia kowalskie, stolarskie, ciesielskie, rolnicze, sprzęt gospodarczy, kuchenny, obiekty związane z transportem i młynarstwem, a także rękodzieło, w którego skład wchodzą między innymi rzeźby i płaskorzeźby z drewna i gliny.

O godzinie 1130 na słuchaczy czekała lekcja kaflarstwa, która była nowym i bardzo ciekawym doświadczeniem. Podczas zajęć dowiedzieli się oni jak zmieniały się paleniska, czym zajmował się zdun, poznali kaflarstwo ludowe i dekoracyjne. Każdy z nich miał możliwość pomalowania swojego własnego kafelka na podstawie mazurskich wzorów, co sprawiało wszystkim niebywałą przyjemność. 

Kolejnym punktem programu była wizyta w Olsztynie. Uczestnicy wyjazdu pod kierunkiem pani przewodnik przystąpili do zwiedzania zamku królewskiego z którego do dziś zachowały się mury domów mieszkalnych, wieże: cylindryczna (stołp) i kwadratowa (Starościańska), fragmenty murów budynków gospodarczych, pozostałości po piwnicach, a także fundamenty kuźnicy i ślady dymarek.

Ciekawym miejscem, które udało się zobaczyć było Stare Miasto, najstarsza część Olsztyna. Słuchacze i opiekunowie mogli pospacerować po rynku i obejrzeć stare kamienice, zniszczone w przez Armię Radziecką podczas II wojny światowej, Stary Ratusz – aktualną siedzibę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a także wiele innych interesujących zabytków.

W programie wyjazdu przewidziano również czas wolny, który można było spędzić w dowolny sposób, wykorzystać go na dalsze zwiedzanie, kupowanie pamiątek oraz wymianę wrażeń. Punktualnie o godzinie 1900 na wszystkich czekała obiadokolacja, po której można było wypocząć i zregenerować siły.

Niedziela była ostatnim dniem wyjazdu. Po pysznym śniadaniu i wykwaterowaniu z gospodarstwa opiekunowie i słuchacze wyruszyli w podróż powrotną do Raciąża. Podczas jazdy dyskutowano na temat przeżyć oraz zabytków, które udało się zobaczyć. Wyjazd miał ogromną wartość edukacyjną – była to jedna z najciekawszych lekcji dla przyszłych techników turystyki wiejskiej. Odwiedzając gospodarstwo agroekoturystyczne poznali oni specyfikę pracy w branży agroturystycznej. W czasie wycieczki zwiedzili również wiele interesujących miejsc i obejrzeli mnóstwo zabytków milo spędzając wspólnie czas. Wiedza poparta doświadczeniem z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Wyjazd szkoleniowo-turystyczny zorganizowany został z inicjatywy dyrektora szkoły, pana Andrzeja Nizielskiego, przy współpracy z nauczycielami: panią Martą Samoraj, panią Hanną Szałkowską i panem Łukaszem Palmowskim.