Raciąż: Wyjazd szkoleniowo-edukacyjny słuchaczy turystyki wiejskiej do Gdańska, Gdyni i Sopotu

Publiczna Szkoła Policealna STO
ul. Płocka 28
09-140 Raciąż

W dniach 17-18 marca 2018 roku słuchacze z Publicznej Szkoły Policealnej STO w Raciążu, uczęszczający na kierunek technik turystyki wiejskiej (semestr II i IV) wraz z dyrektorem, panem Andrzejem Nizielskim i opiekunami: kierownikiem szkolenia praktycznego, panem Łukaszem Palmowskim, nauczycielami przedmiotów zawodowych – panią Martą Samoraj oraz panią Hanną Szałkowską uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowo edukacyjnym do Trójmiasta.

Głównym celem wyjazdu było zapoznanie słuchaczy z pracą przewodnika i pilota wycieczek w aspekcie praktycznym, pogłębienie ich wiedzy historycznej i językowej dzięki współpracy z bardzo doświadczonym i kompetentnym przewodnikiem, panią Gabrielą Kosicką.

Po dotarciu do Gdańska uczestnicy wyjazdu udali się do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego usytuowanego w zabytkowej kamieniczce, przy ulicy Kartuskiej w pobliżu najpiękniejszych gdańskich zabytków. Tam odbył się wykład teoretyczny dotyczący pracy pilota i przewodnika turystycznego. Słuchacze zapoznani zostali z obowiązkami przewodników turystycznych, takimi jak: czuwanie nad sposobem świadczenia usług na rzecz turystów, sprawowanie opieki nad turystami w zakresie wynikającym z umowy, wskazywanie i organizowanie turystom lokalnych atrakcji oraz przekazywanie im podstawowych informacji dotyczących odwiedzanych krajów i miejsc.

Przewodnik turystyczny powinien dbać o prawidłowy przebieg pobytu, przestrzegać przepisów prawnych obowiązujących w danym kraju, wyszukiwać najlepsze oferty, przekazywać wiedzę z zakresu przepisów i reguł zachowań obowiązujących w danym miejscu, przyjmować skargi i reklamacje od uczestników wyjazdów oraz niezwłoczne reagować na wszelkie nieprawidłowości związane z ich przebiegiem, a w razie potrzeby pełnić funkcję tłumacza dla uczestników wyjazdu oraz mediatora w sytuacjach konfliktowych. W czasie wykładu zwrócono również uwagę na ryzyko zawodowe występujące w pracy pilota i przewodnika turystycznego.

Po smacznym obiedzie na terenie schroniska przyszła pora na piesze zwiedzanie części historycznej Gdańska – Głównego Miasta, reprezentacyjnej części gdańskiej dzielnicy Śródmieście, tworzącej zwarty zespół zabytkowy. Uczestnicy wyjazdu spacerowali Drogą Królewską składającą się z ul. Długiej i Długiego Targu. Mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć wiele interesujących zabytków, między innymi gotycko – renesansowy Ratusz oraz Dwór Artusa – gmach ulokowany w centrum Gdańska, jeden z dziesięciu obiektów powstałych nad Bałtykiem od początku XVI w. i jedyny zachowany w tak oryginalnym stanie do końca XX w, w którym obecnie mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Podczas wędrówki słuchacze poznali zasady poruszania się po mieście, sposoby ustalania godzin i miejsc spotkań, dbania o własne bezpieczeństwo w czasie podróży, zagrożenia związane z przebywaniem w dużych skupiskach ludzkich oraz zasady postępowania w przypadku zgubienia się.

To nie jedyne atrakcje tego dnia. Po przyjeździe do Gdyni uczestnicy wyjazdu szkoleniowo-edukacyjnego udali się do Teatru Muzycznego, gdzie przez godzinę oglądali spektakl pt: „Rzuciłem palenie ...Kocham cię„ w reżyserii Grzegorza Wolfaopowiadający o kondycji współczesnych ludzi, ich lękach i problemach, najważniejszych wartościach i sensie życia. Był to dyplomowy spektakl muzyczny IV roku PPSWA w Gdyni, inspirowany twórczością zespołu Lao Che.

Po tak wielu wrażeniach merytorycznych i estetycznych nadszedł czas na powrót do schroniska, kolację i regenerację sił. Bardzo dobre warunki lokalowe, gościnna atmosfera, komfortowe pokoje i profesjonalna obsługa sprawiły, że wszyscy czuli się wspaniale.

Następny dzień rozpoczął się przejazdem wzdłuż dzielnicy mieszkaniowo – portowej Gdańska , portu Północnego ,Nowego Portu z docelowym dotarciem do pomnika historii – Westerplatte . Słuchacze z zapartym tchem słuchali wykładu i ciekawostek związanych z wybuchem II wojny światowej oraz polskim oporem przeciwko agresji III Rzeszy w 1939 roku.

Następnie słuchacze wraz z opiekunami i panią przewodnik dotarli na Plac Solidarności, gdzie odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności. Była to dla nich wspaniała lekcja historii. Poznali historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z ogromnym zainteresowaniem oglądali dostępne w muzeum eksponaty, projekcje przestrzenne, fotografie, materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria, wycinki prasowe i wiele, wiele innych.  

Dużą atrakcją był przejazd wokół stadionu piłkarskiego Energa, którego głównym użytkownikiem jest klub piłkarski Lechia Gdańsk. Na tym stadionie odbywały się rozgrywki piłkarskie Euro 2000.

Następnie w drodze do Sopotu podziwiano uroki Gdańska i Oliwy, gdzie znajduje się przepiękny, zabytkowy park przy Katedrze Oliwskiej ,mający charakter rekreacyjno-ozdobny , powstały na przełomie XII i XIII wieku, przy cysterskim opactwie w Oliwie.

W Sopocie pani pilot skierowała uczestników do hotelu Grand Hotel, gdzie można było prześledzić listę sławnych osobistości , które zatrzymywały się na odpoczynek w tym hotelu. Po czym uczestnicy wyjazdu spacerowali po ulicy Bohaterów Monte Casino o długości 635 metrów stanowiącej aktualnie główny deptak nadmorskiego uzdrowiska zabudowany, co najwyżej trzypiętrowymi domami mieszkalnymi z przełomu XIX i XX wieku. Aktualnie mieszczą się w nich liczne sklepy, kawiarnie, bary, restauracje, biura podróży, teatr, dwa kina, a na jej przedłużeniu – sopockie molo. 

Kolejnym zwiedzanym miejscem była Gdynia. Tu wycieczkowicze udali się do Kamiennej Góry – najbardziej luksusowej dzielnicy miasta i jednej z najbardziej prestiżowych w Polsce, której zespół zabudowy wpisany jest do państwowego rejestru zabytków. W obrębie Kamiennej Góry znajdują się m.in.: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, taras z widokiem na Zatokę Gdańską, port jachtowy, Port Gdynia, kolej linowo-terenowa na Kamienną Górę, Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich, część Bulwaru Nadmorskiego, Wydział Biologii oraz Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, Wojskowy Sąd Garnizonowy.Uczestnicy wyjazdu spacerowali po Skwerze Kościuszki, a największą atrakcją było dla nich oglądanie cumujących przy nabrzeżu zabytkowych okrętów i statków żeglarskich.

Podczas zwiedzania uczestnicy wycieczki poznali zasady działalności biura turystycznego, zasady obsługi imprez turystycznych, autokarowych, morskich i innych, sposoby spędzania wolnego czasu oraz wady i zalety turystyki pieszej i morskiej.

Ostatnim punktem wyjazdu było odwiedziny w Muzeum Emigracji w Gdyni, mieszczącym się w historycznym budynku Dworca Morskiego poświęconym dziejom emigracji Polaków na wszystkie kontynenty . To tu można podziwiać największe statki wycieczkowe świata. Słuchacze mieli okazję obejrzeć niepowtarzalne zbiory opowiadające o ludziach i wydarzeniach ,będące świadectwem minionej epoki wśród których są: listy, dokumenty, pamiętniki, fotografie, przedmioty osobiste oraz materiały audiowizualne Wystawa angażowała wszystkie zmysły, a każdy element ekspozycji powodował cofnięcie się w czasie do minionych epok poprzez wspomnienia i przeżycia znanych i anonimowych osób, które zachowały się do dziś w listach, wspomnieniach i relacjach bliskich.

Zarówno w Europejskim Centrum Solidarności, jak i Muzeum Emigracji zachwycały ułożone w logiczną całość ekspozycje, nowoczesność przekazu oraz skumulowany ogromny zasób wiedzy historycznej, politycznej i społecznej.

Po emocjonującym i napiętym dniu zmęczeni, ale szczęśliwi podróżnicy udali się w powrotną drogę do Raciąża. Wyjazd szkoleniowo-edukacyjny był dla naszych słuchaczy sposobem na zdobycie nowej wiedzy z dziedziny turystyki i historii oraz podszlifowanie zawodowego języka obcego, którego znajomość jest bardzo przydatna w pracy pilota i przewodnika turystycznego.

Tak ciekawa i kształcąca wycieczka była możliwa dzięki niepowtarzanej osobowości, ponadprzeciętnym umiejętnościom, ogromnej wiedzy pani przewodnik – Gabrieli Kosickiej. Posiada ona wieloletnie doświadczenie w pilotowaniu wycieczek na szczeblu międzypaństwowym, a w swojej karierze oprowadzała między innymi takie znane osobistości, jak książę Karol i W. Putin.

W czasie wyjazdu szkoleniowo – edukacyjnego dała się poznać jako osoba niezwykle życzliwa i kompetentna. Cechowała ją ponadto ogromna wiedza na temat prezentowanych treści, o czym świadczyły ciekawostkami dotyczące odwiedzanych miejsc i zabytków, które opowiadała uczestnikom wyjazdu. Na szczególną pochwałę zasługuje jej perfekcyjna znajomość języka angielskiego. Zadania i zabawy taneczno-muzyczne w języku obcym przygotowane dla słuchaczy sprawiły, że nie mogli oni narzekać na nudę. Wjazd edukacyjno-szkoleniowy był niepowtarzalną okazją do obejrzenia imponujących zabytków Trójmiasta oraz był formą relaksu i edukacji w doborowym towarzystwie.

 

Publiczna Szkoła Policealna STO we Raciążu