Słupsk: Sukces w Odysei Umysłu!

I Społeczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja STO
ul. Zygmunta Augusta 8
76-200 Słupsk

Za nami Eliminacje Regionalne Odysei Umysłu... W tym roku naszą odysejową rodzinę reprezentowało sześć drużyn – uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz po raz pierwszy drużyna Juniorków i siedmiu trenerów…

Do Finału Ogólnopolskiego zakwalifikowały się:

  • grupa wiekowa I z problemem Od czasu do czasu Omer,
  • grupa wiekowa I z problemem Bohater bardzo super...cdn.,
  • grupa wiekowa II z problemem Tajne jest fajne.

Wielkie gratulacje. Tym, którzy nie przeszli dalej przypominamy, że wszyscy jesteśmy ZWYCIĘZCAMI.

Pięknie dziękujemy rodzicom za wszelką pomoc oraz wsparcie.

12 marca 2017 r. w Gdańsku odbył się konkurs regionalny Odysei Umysłu. Brało w nim udział 177 zespołów. Trzy drużyny z Zespołu Szkół STO w Słupsku przeszły do Finału Ogólnopolskiego, a Małgorzata Grochowska z kl. VI b została uhonorowana Nagrodą Omera. Jest to niezwykłe wyróżnienie za postawę fair-play.

Szkoła po raz trzeci bierze udział w tym międzynarodowym konkursie. W 2015 roku po raz pierwszy uczniowie ZS STO w Słupsku wzięli udział w Odysei Umysłu. Zajęli wówczas 4 miejsce na świecie i 1 miejsce w Europie. Program ten jest adresowany do dzieci i młodzieży, spełnia najwyższe standardy projektu edukacyjnego XXI wieku, rozwijającego kompetencje kluczowe, a przede wszystkim kreatywność. Dzięki temu, że jest zorientowany na proces, młodzież uczy się perspektywicznie planować i zarządzać czasem, współpracować w zespole, podejmować decyzje i związane z nimi ryzyko, a przede wszystkim, twórczo rozwiązywać problemy. Wszystkie te umiejętności są niezbędne we współczesnym świecie w warunkach gospodarki wolnorynkowej. Program ten stawia przed uczestnikami wymóg samodzielnego tworzenia i działania, bez podpowiedzi i ingerencji ze strony innych osób. Przed Odyseuszami stawia się wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, dzieła rąk i umysłów. W tym roku po raz pierwszy swoje rozwiązanie zaprezentowali najmłodsi uczniowie, zaprezentowali „Debeściacką przeprowadzkę”.

Drużyna oceniana jest w trzech aspektach: Problem Długoterminowy, Styl i Zadanie Spontaniczne. Drużyny samodzielnie zaprojektowały, przygotowały, analizowały i udoskonalały Problem Długoterminowy. Szkołę w tym roku reprezentowało aż 6 drużyn! Uczniowie Zespołu Szkół STO w Słupsku w tym rok uwybrali: mechanikę pojazdów „Tajne jest fajne”, reinterpretację klasyki „Od czasu do czasu Omer” oraz humorystyczny spektakl teatralny „Bohater bardzo super...cdn.”. Podczas zadań spontanicznych drużyna nie znała problemu, jaki będzie musiała rozwiązać. Zadania te dzielą się na: manualne, słowno-manualne i słowne. Nie wiemy jeszcze z jakim rodzajem problemów spontanicznych zmagali się uczniowie, ponieważ są to informacje tajne, jednakowe dla wszystkich Odyseuszy w Europie. Do finałów przeszły drużyny wskładzie: Małgorzata Grochowska, Amelia Gałka, Antoni Kostarczyk, Maciej Knap, Jakub Grochulski, Aleksander Wołosewicz,  Mateusz Stucki – trenerzy: Iza Jarosławska i Marzena Burczyk. Kolejna drużyna to: Zofia Dłużak, Małgorzata Kowalska, Julia Łukasiak, Julia Szwichtenberg, Natalia Szafran, Bianka Konefał i Sofia Aleksandrowicz – trener: Monika Rubaj. Ostatnia z drużyn wystąpi w składzie: Laura Rodziewicz, Małgorzata Skołysz, Hanna Cibińska, Amelia Rudnik, Hanna Ziemba, Michał Wojtkowiak i Kamil Kuczerowski; trenerzy – Marzena Burczyk i Kamila Łukomska. Życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursu! Gratulacje należą się wszystkim Odyseuszom, ponieważ rozwiązali Problem Długoterminowy!

Finał Ogólnopolski odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia 2017 r. w Gdyni w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, a wyniki konkursu zostaną ogłoszone w Gdyni Arena.