Słupsk: Obchody Święta Szkoły i 30-lecia STO

I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zjednoczonej Europy STO
ul. Banacha 10
76-200 Słupsk

29 listopada 2017 roku odbyły się w naszych szkołach uroczystości związane z obchodami 30-lecia Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Było to wyjątkowo kolorowe i radosne Święto Szkoły połączone z obchodami Roku Rzeki Wisły.

Ten nietypowy dzień rozpoczął Zbigniew Sobolewski - prezes Samodzielnego Koła Terenowego nr 68 STO w Słupsku wraz z dyrektorem naszych szkół - Andrzejem Obałkiem. Panowie ciepło przywitali wszystkich zgromadzonych i przeprowadzili krótki quiz. Następnie uczniowie gimnazjum przybliżyli wszystkim historię STO. W humorystycznej scence aktorzy ukazali publiczności, ile cierpliwości, wytrwałości i odwagi mieli pierwsi założyciele STO, którzy długo musieli czekać na wydanie decyzji zatwierdzającej istnienie stowarzyszenia. Starsi koledzy przedstawili także historię słupskich placówek STO, ich dyrektorów i wybitnych absolwentów.

Część oficjalną umilił wszystkim pierwszy występ szkolnego zespołu instrumentalno-wokalnego, fantastyczny taniec najmłodszej grupy cheerleaders oraz prezentacje recytatorskie. Następnie uczniowie podstawówki udali się do swoich sal, w których tworzyli plakaty dotyczące miast leżących nad Wisłą. W tym czasie młodzież naszego gimnazjum i liceum poświeciła się pracy projektowej, wysłuchała prelekcji o Afryce i udała się do kina na film „Najlepszy”.

O godzinie 11.00 zawitali do szkoły wyjątkowi goście – studenci Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, którzy przepięknie tańczyli i śpiewali w autorskim spektaklu „Z biegiem Wisły”.

Zwieńczeniem całego dnia była nie tylko prezentacja prac poszczególnych klas, ale wykonanie wspólnego, „żywego” zdjęcia mapy Polski. Na sali gimnastycznej wszyscy uczniowie utworzyli z własnych ciał i kolorowych kartek granice naszej ojczyzny i rzekę Wisłę. Nie było to wcale łatwe zadanie, ale udało się i efekt końcowy był niesamowity.

Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. W końcu to święto STO, a więc nas wszystkich: zarządu, nauczycieli, rodziców i uczniów! Życzymy stowarzyszeniu kolejnych szczęśliwych 30 lat!