Wyniki konkursu fotograficznego „Ciekawa fizyka, czyli zjawiska fizyczne w fotografii" – edycja 2019

Zarząd Główny STO zorganizował czternastą edycję ogólnopolskiego konkursu dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów ostatnich klas gimnazjalnych pt. „Ciekawa fizyka, czyli zjawiska fizyczne w fotografii”. Jury spośród nadesłanych na konkurs prac przyznało nagrody w trzech kategoriach.

W KATEGORII I – Fotografia (zdjęcie pojedyńcze):

klasy VII i VIII szkoły podstawowej 

1 miejsce – Tomasz Kukiełka za pracę „Napięcie powierzchniowe w lampie”.

2 miejsce – Igor Kołodziejczyk za pracę Pole magnetyczne”.

3 miejsce – Dominik Kroszko za pracę Napięcie powierzchniowe i interferencja światła”.

Bartosz Krząstek za pracę Cukierkowy zawrót głowy”.

4 miejsce (wyróżnienia):

Natalia Bandura za pracę Lustrzane odbicie w wodzie”.

Zuzanna Janusz za pracę „W pajęczej sieci”.

Szymon Kobylarz za pracę „Odbicie światła”.

Zofia Kornacka za pracę „Lód w wodzie”.

Antoni Kozioł za pracę „Pierścień ognia”.

Aleksandra Samojedny za pracę „Truskawkowa Rosa”.

Kinga Zimny za pracę „Lodowe kwiaty”.

Mikołaj Żyła za pracę „Ciekawe zjawisko w szklanej kuli”.

klasy III gimnazjum 

1 miejsce – Emilia Anczarska za pracę „Punkt widzenia zależy od punku siedzenia”.

2 miejsce – Paweł Bałbatun za pracę „Łuk elektryczny”.

Oliwer Wójcik za pracę „Zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia”.

3 miejsce – Lucjan Gackowski za pracę „Rozszczepienie światła na powierzchni płyty CD”.

Wiktoria Jarosińska za pracę „Napięcie powierzchniowe”.

Natalia Liszka za pracę „Morskie pryzmaty”.

4 miejsce (wyróżnienia):

Cezary Gryczewski za pracę „Prawo Pascala na wesoło”.

Jan Krupniewicz za pracę „Więcej wody w mniejszym naczyniu”.

Małgorzata Pałtynowicz za pracę „Ołówek”.

Dominika Piktas za pracę „Między chmurami - smuga kondensacyjna”.

 

W KATEGORII II – Obserwacja zjawiska – seria zdjęć:

klasy VII i VIII szkoły podstawowej 

1 miejsce – Katarzyna Lidke za pracę „Przemiana energii w skoku szpagatowym”.

2 miejsce – Paulina Mleczko za pracę „Przemiany energii w rzucie serwisowym w tenisie”.

3 miejsce – Maja Cubrzyńska za pracę „Widmo światła”.

Ania Żochowska za pracę „Załamanie światła”.

klasy III gimnazjum 

1 miejsce – Jan Bujalski za pracę „Rozszczepienie światła”.

2 miejsce – Jakub Nita za pracę „Niebieskie źródła”.

Joanna Nita za pracę „Odbity świat”.

3 miejsce – Julia Dowżycka za pracę „Barwy ze słońca są”

Aleksandra Meyer za pracę „Bańki mydlane - napięcie powierzchniowe i przyciąganie się cząsteczek”

 

W KATEGORII III – Doświadczenie – seria zdjęć:

klasy VII i VIII szkoły podstawowej 

1 miejsce – Maria Geryło za pracę „Szukając środka ciężkości”.

2 miejsce – Krzysztof Mikucki za pracę „Powiększające się ciastko - jak w "Akademii Pana Kleska" J. Brzechwy”.

3 miejsce – Tymon Wilczyński za pracę „Dyfuzja cieczy”.

4 miejsce (wyróżnienia):

Joanna Buszewska za pracę „Zjawisko fizyczne polegające na zmianie stanu skupienia”.

Hubert Kaczyński za pracę „Elektryzująco słodkie doświadczenie”.

Wiktoria Żyła za pracę „Niebieski proces”.

klasy III gimnazjum 

1 miejsce – Kacper Macikowski za pracę „Napięcie powierzchniowe w butelce”.

2 miejsce – Ada Bartosiewicz za pracę „Kolorowe cienie”.

Magdalena Orłowska za pracę „Czerwone cząstki mleka - czyli efekt Tyndalla w kolorze”. 

3 miejsce – Justyna Andrzejewska za pracę „Jak zwiększyć piankę, a nie zmniejszyć swojego budżetu?”.

 

Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu, których pracę były oryginalne w pomysłach oraz charakteryzowały się dobrą jakością zdjęć, a często też były wzbogacone ciekawym opisem prezentowanych zjawisk. Nagrody i dyplomy dla laureatów konkursu prześlemy pocztą.

Jednocześnie dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział w naszym konkursie.

W imieniu Jury Konkursu

Zygmunt Puchalski

Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego